Які наслідки користування земельною ділянкою без належного оформлення

Дата публікації: нд, 05/30/2021 - 10:35

 

Фактичний користувач земельною ділянкою, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу.

Відповідне положення міститься у постанові КГС ВС від 27 квітня 2021 року у справі № 922/2378/20.

 

Обставини справи

Міська рада (далі - Рада) звернулася до суду з позовом про стягнення з Банку безпідставно збережених коштів у розмірі орендної плати.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що Банк, набувши право власності на об'єкти нерухомості, розташовані на земельній ділянці комунальної форми власності, належним чином не оформив та не зареєстрував речові права на цю земельну ділянку, не вносив плату за користування нею, внаслідок чого зберіг в себе за рахунок Ради як власника земельної ділянки безпідставно набуте майно - грошові кошти у розмірі орендної плати.

 

Позиція ВС

У разі надання земельної ділянки в оренду укладається договір оренди земельної ділянки, яким за положенням частини першої статті 21 Закону "Про оренду землі" визначається орендна плата за землю як платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.

При цьому до моменту оформлення власником об'єкта нерухомого майна права оренди земельної ділянки, на якій розташований цей об'єкт, відносини з фактичного користування земельною ділянкою без укладеного договору оренди та недоотримання її власником доходів у вигляді орендної плати є за своїм змістом кондикційними.

Фактичний користувач земельної ділянки, який без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов'язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини 1 статті 1212 Цивільного кодексу (наведену правову позицію викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 у справі № 629/4628/16-ц).

Частиною 1 статті 93 ЗК встановлено, що право оренди земельної ділянки - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності. Землекористувачі також зобов'язані своєчасно сплачувати орендну плату.

Судами встановлено, що Банк набувши у власність нерухоме майно, документально не оформив користування спірною земельною ділянкою та не уклав з Радою відповідний договір оренди земельної ділянки. Тобто у цей період відповідач використовував земельну ділянку без правовстановлюючих документів, орендну плату за договором не сплачував, хоча земельна ділянка використовувалась для розміщення об'єкта нерухомого майна.

 

Бізнес Ліга:Закон

Схожі публікації

Право постійного користування земельними ділянками може бути скасовано (законопроєкт)
Велика Палата висловилася щодо відмови у наданні земельної ділянки у користування
Офіс протидії рейдерству розповів про особливості емфітевзису (права користування земельною ділянкою)
Землю ОСГ, яка належить мені як власнику, фактично обробляє місцевий латифундист без документів - що робити?
Як отримати земельну ділянку і куди скаржитись якщо відмовили?
Пільги щодо сплати земельного податку для фізичних осіб за земельні ділянки - паї не передбачені
Викопіювання з Публічної кадастрової карти України для ідентифікації земельної ділянки
Требование к выкопировке при оформлении земельного участка в собственность, для подачи заявления по ст 121 ЗКУ
Як безоплатно отримати земельну ділянку та приватизувати її - короткий алгоритм дій
В Украине упростится арест земли: исполнители получат постоянный доступ к земкадастру

відео / фото галерея