Якщо позивач ініціює припинення права на частку у спільному майні з отриманням компенсації, вносити кошти на депозит не потрібно

Дата публікації: пн, 04/12/2021 - 13:44

 

Рішення ВС у справі №501/2211/18 https://cutt.ly/CcXOygU

 

КЦС ВС розглянув справу №501/2211/18 про поділ спільного майна подружжя.

Зокрема, позивач просив поділити автомобіль шляхом стягнення з дружини вартості своєї частки.

КЦС нагадав, що набуте подружжям за час шлюбу майно є спільною сумісною власністю та у разі поділу ділиться в натурі (ч.3 ст.368, ст.71 ЦК).

Присудження одному з подружжя грошової компенсації замість частки допускається в разі:

  • його згоди;
  • внесення другим із подружжя коштів на депозитний рахунок суду.

Зазначені норми є правовим механізмом захисту інтересів того з подружжя, який погоджується на компенсацію своєї частки за рахунок іншого з подальшим припиненням права власності на цю частку.

Принцип обов'язкового отримання згоди на присудження компенсації застосовується до правовідносин, що виникають при зверненні чоловіка/дружини до суду з вимогами про припинення права іншого з подружжя на частку в майні з присудженням компенсації.

 

Гарантією виплати останньої є внесення грошової суми на депозитний рахунок.

Правовідносини, в яких позивач просить припинити не право власності відповідача у спільному майні з виплатою компенсації, а своє право на частку з отриманням компенсації, є відмінними за своєю природою.

Вони регулюються ст.364 ЦК, згідно з якою співвласник, частку якого в майні не можна виділити в натурі, має право на отримання від інших співвласників матеріальної компенсації її вартості.

 

Отже, у справах за спорами, в яких про припинення своєї частки у спільному майні і отримання компенсації на свою користь заявляє позивач, НЕ вимагається обов'язкового внесення на депозитний рахунок грошової компенсації.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото галерея