Якщо у особи під час звільнення з-під варти в поліції наявні ушкодження, яких не було до цього, то держава має надати пояснення як вони були спричинені – ЄСПЛ

Дата публікації: сб, 10/23/2021 - 11:04

 

Правова позиція ЄСПЛ у справі «KUCHTA та MĘTEL проти Польщі», заява № 76813/16 https://cutt.ly/LE3Ivj5

Справа стосувалася жорстокого поводження із заявниками під час їх арешту поліцією та нібито неефективного розслідування обставин застосування сили проти них.

Заявники скаржилися згідно зі ст.3 Конвенції на те, що під час їхнього арешту з ними жорстоко поводилися, а також що розслідування подій, на які скаржиться, не було «ретельним та ефективним».

 

Висновки ЄСПЛ наступні.

ЄСПЛ вказав, що якщо особа потрапляє під варту в поліції за відсутності тілесних ушкоджень, але під час звільнення виявляється пораненою, держава зобов’язана надати правдоподібне пояснення того, як ці травми були спричинені, а у разі відсутності такого виникає чітке питання щодо застосування ст.3 Конвенції. Отже, Суд повинен визначити, чи травми, отримані заявниками, були наслідком сили, суворо необхідної для подолання опору. Тягар доказування покладається на Уряд, який повинен довести це.

Суд не ставить під сумнів висновки національних судів про те, що заявники чинили опір під час арешту. Однак національне розслідування не змогло з'ясувати, як сила була застосована проти заявників, і не дало відповіді на запитання про те, чи було застосування сили суворо необхідним за цих обставин.

Відсутність такого пояснення і на етапі розслідування національних справ, і перед Судом призводить до висновку про те, що сила, яку застосовували працівники поліції для подолання опору заявників, була надмірною та непропорційною. Як наслідок, застосування такої сили призвело до травм, які, безперечно, завдали заявникам серйозних страждань такого характеру, що дорівнювали нелюдському поводженню.

Констатовано порушення ст.3 Конвенції.

 

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото