За якої умови одному з власників виділять землю для обслуговування будинку

Дата публікації: ср, 07/29/2020 - 22:31

 

Земельна ділянка може надаватися для обслуговування житлового будинку, незалежно від кількості співвласників такого будинку, але при дотриманні однієї умови

Земельна ділянка може надаватися для обслуговування житлового будинку (цілого) окремо кожному власнику незалежно від кількості співвласників такого будинку, але лише у разі, якщо будинок розділено на окремі домоволодіння, які мають окрему адресу.

Відповідне положення міститься у постанові КЦС ВС від 3 червня 2020 року у справі № 560/1049/16

 

Обставини справи

Суди встановили, що позивачі є власниками квартири у багатоквартирному житловому будинку. Міська рада передала земельну ділянку під вказаним будинком у власність іншій особі (є власником іншої квартири у цьому будинку) для будівництва і обслуговування житлового будинку, господарських будівель та споруд. Вважаючи, що рішення про передачу земельної ділянки у власність особі та отримане ним свідоцтво про право власності на земельну ділянку є незаконними, позивачі просили визнати рішення недійсним та скасувати свідоцтво про право власності на земельну ділянку, видане на ім'я їхнього сусіда.

Відмовляючи у задоволенні позову, районний суд, з висновком якого погодився апеляційний суд, виходив із того, що вказаний житловий будинок не є багатоквартирним, Міською радою правомірно ухвалено рішення про передачу земельної ділянки у власність.

 

Позиція Верховного Суду

За результатами розгляду Верховний Суд прийняв постанову, в якій зазначив таке.

Згідно з пунктом 4.3 Положення про порядок встановлення та закріплення меж прибудинкових територій існуючого житлового фонду та надання у спільне користування або спільну сумісну власність земельних ділянок для спорудження житлових будинківпри переході права власності на житловий будинок (його приміщення) або на частину будинку разом з цим об'єктомпереходить і право спільної власності (користування) земельною ділянкою згідно з чинним законодавством.

Відповідно до пункту 4.4 Положення виділення частки земельної ділянки власникам квартир і нежитлових приміщень в натурі та їх окреме відчуження не допускається.

Тлумачення норм статті 382 ЦК, статей 152, 155 ЗК свідчить про те, що земельна ділянка може надаватися для обслуговування житлового будинку, а не квартири.

У зв'язку з цим посилання судів на положення статті 120 ЗК, статті 377 ЦК є помилковим і передчасним. Тобто земельна ділянка може надаватися для обслуговування житлового будинку (цілого), незалежно від кількості співвласників такого будинку. Але лише у разі, якщо будинок розділено на окремі домоволодіння, і тоді надання земельної ділянки здійснюється окремо для кожного власника. При цьому окреме домоволодіння повинно мати окрему адресу.

З огляду судової практики Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 27 липня 2020 року.

biz.ligazakon

 

Схожі публікації

Землі рекреаційного призначення: ділянки зелених зон і зелених насаджень міста
Як відбуватиметься передача земель поза населеними пунктами у власність ОТГ
Власники землі, перехід прав, вартість угод: Мінекономіки запроваджує систему моніторингу обігу земель
Аграрный комитет ВР рассмотрел правки к закону о рынке земли: что было принято?
Нові правила погодження документації із землеустрою з 1 травня: що змінилось?
Требование к выкопировке при оформлении земельного участка в собственность, для подачи заявления по ст 121 ЗКУ
Законодавчо закріплений мінімальний розмір орендної плати за землю
Працівникам сільгосппідприємств по земельному паю: ухвалено законопроєкт щодо розпаювання державних земель
Визнання права постійного користування на земельну ділянку в порядку спадкування
Суд стягнув 150 тис. грн компенсації з держави як відшкодування за втрату будинку в ході проведення АТО

відео / фото