Захист авторського права по-новому: що слід знати

Дата публікації: нд, 03/04/2018 - 11:21

Верховна Рада ухвалила в першому читанні законопроект “Про ефективне управління майновими правами правовласників у сфері авторського права і (або) суміжних прав” (№ 7466).

На підтримку законопроекту висловилися 244 народні обранці – при необхідному мінімумі в 226 голосів.

авторське правоНагадаємо, заступник Міністра економічного розвитку і торгівлі України Михайло Тітарчук представив у ВРУ проект зазначеного Закону України, який розробило Мінекономрозвитку. Мета законопроекту – встановлення в Україні ефективної та прозорої системи колективного управління майновими правами у сфері авторського права і суміжних прав.

Як відомо, організації колективного управління (ОКУ) – це установи, яким автори творів або правовласники можуть передавати свої повноваження на управління авторськими правами. Таким чином, ОКУ можуть від імені авторів творів укладати договори з користувачами, погоджувати розмір винагороди (роялті), збирати, розподіляти і виплачувати зібрану винагороду. Саме вони забезпечують захист прав інтелектуальної власності музикантів, письменників, художників та інших правовласників.

У 2017 році Офіс торговельного представника США у “Спеціальній доповіді 301” щодо стану захисту прав інтелектуальної власності в Україні, відзначив незначний прогрес з вдосконалення законодавства щодо діяльності організацій колективного управління зі збору роялті.

Наприкінці 2017 року Україні було надано 120 днів (до кінця квітня 2018 року) для вдосконалення діяльності організацій колективного управління. У разі відсутності позитивних зрушень, Україні загрожує позбавлення права вітчизняних виробників безмитного ввезення на територію CША продукції за 155 товарними позиціями українського експорту.

Водночас, суми винагород, які були зібрані організаціями колективного управління залишаються вкрай низькими. Наприклад, лише одна організація колективного управління музичними правами у Польщі зібрала в 2017 році близько €64 млн, у Румунії – €16,5 млн. В Україні всі ОКУ зібрали лише €3,4 млн.

“Сьогодні, якщо ви є музикантом, скоріш за все ви не знаєте, хто збирає гроші від вашого імені. Скоріш за все цих грошей ви не отримаєте. І організація, яка це вчинила, не понесе відповідальності через недоліки чинного застарілого законодавства. Час розпочати діяльність цієї системи зборів з чистого листа!”, – сказав Михайло Тітарчук під час виступу перед народними депутатами.

Проект Закону №7466 пропонує визначити по одній ОКУ за кожною зі сфер колективного управління. Завдяки цьому автор знатиме, яка організація відповідає за той чи інший напрям діяльності та якою категорією митців опікується.

Законопроектом також пропонується запровадити критерії відбору: лише організації, які мають найбільший репертуар, міжнародне визнання та реальну підтримку правовласників зможуть набути статусу організацій колективного управління.

За новим законом організації будуть зобов’язані постійно звітувати про свою діяльність, повідомлятиме митцю про використання його творів, належну йому винагороду тощо. Правовласники зможуть через свої онлайн-кабінети мати постійний деталізований доступ до щорічних звітів, що будуть загальнодоступними на сайтах цих організацій.

“В разі набуття чинності проектом закону №7466 автори отримають реальні механізми впливу на діяльність організацій колективного управління аж до звільнення керівника. У свою чергу зручність і зрозумілість системи для користувачів збільшить збори, які будуть надходити правовласникам”, – пояснив Михайло Тітарчук.

Нагадаємо, автор сценарію мультфільму “Капітошка” Наталя Гузєєва виграла в Рівненському міському суді справу про захист права інтелектуальної власності проти місцевого ресторану.

Джерело: Народна Правда

Схожі публікації

відео / фото