Закон, що звільняє внутрішньо переміщених осіб від наслідків невиконання зобов’язань за кредитами та позиками: що і кому чекати?

Дата публікації: вт, 09/21/2021 - 14:43

 

Починаючи з 2014 року в Україні постійно збільшується кількість внутрішньо переміщених осіб. Так, за даними Міністерства соціальної політики України на початок 2021 року на обліку ВПО перебувають майже півтора мільйона громадян. Всі вони потребують додаткового соціального та правового захисту, оскільки кожного дня зустрічаються з проблемами, які невідомі більшості українців. Реагуючи на їх потреби, приймаються програми та закони, які полегшують життя переселенців.

6 вересня 2021 року вступив в силу Закон України Про внесення зміни до Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» щодо звільнення деяких категорій внутрішньо переміщених осіб від негативних наслідків невиконання грошових зобов’язань за кредитними договорами та договорами позики».

Положення документа стосуються виключно кредитних договорів і договорів позики, які укладені до 20 лютого 2014 року з внутрішньо переміщеними особами з АР Крим і Севастополя, та до 14 квітня 2014 року – для договорів з ВПО з Донецької та Луганської областей, за умови відсутності прострочення виплат за такими договорами станом на 20 лютого 2014 року та 14 квітня 2014 року відповідно.

Отож, законом встановлюється:

- обмеження загальної суми процентів за договорами кредиту та договорами позики для внутрішнього переміщених осіб. Зокрема, така сума не може перевищувати суму процентів, нарахованих до настання терміну виконання основного зобов’язання.

- заборона нарахування неустойки (штрафу, пені).

- звільнення внутрішньо переміщених осіб від відповідальності за порушення грошових зобов’язань у вигляді сплати суми боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також процентів річних від простроченої суми.

- заборона відступлення (продажу, передання) права вимоги за кредитним договором та/або договором позики, позичальником за яким є внутрішньо переміщена особа, без згоди боржника.

Винятком є кредитори, віднесені до категорії неплатоспроможних, а також банки, щодо яких здійснюються процедури виведення з ринку відповідно законодавства.

- обов’язок кредитора здійснити перерахунок заборгованості за кредитним договором та/або договором позики, з урахуванням зазначених норм впродовж 7 днів з дня надходження письмового звернення від внутрішньо переміщеної особи.

Важливо, що особі, яка отримала таке звільнення від наслідків невиконання зобов’язань не можуть відмовити у наданні нового кредиту та/або позики.

У випадку невиконання кредитором цього обов’язку - така заборгованість вважається автоматично перерахованою на наступний день після закінчення 7 днів з дня надходження до кредитора письмового звернення від внутрішньо переміщеної особи.

Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання внутрішньо переміщеною особою, зобов’язань за кредитним договором та/або договором позики покладається на РФ як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.

Слід зауважити, що зміни, запроваджені законом, захищають осіб, постраждалих від збройної агресії Російської Федерації на сході України та від тимчасової окупації АР Крим, від негативних наслідків несплати ними грошей за кредитами чи позиками.

 

Волонтер системи БПД Ілля Бурлаков

Схожі публікації

відео / фото