Залучення працівників до роботи у святкові дні – роз’яснення

Напередодні травневих свят, коли всі стурбовані підготовкою до тривалих вихідних та плануванням подорожей, є люди, специфіка професії яких зобов'язує бути на робочому місці. Існує дві основні категорії таких робітників:

- працівники, графік роботи яких передбачає позмінне чергування або вахту;

- працівники, що працюють в сфері обслуговування.

У першої категорії можливість зустріти свято на роботі - справа везіння. Це стосується здебільшого таких професій:

- співробітники змін швидкої медичної допомоги та закладів охорони здоров'я;

- підрозділи пожежних частин і рятувальних загонів МНС;

- правоохоронці, прикордонники, військові службовці;

- працівники комунальних та аварійних служб.

Щодо до другої категорії (працівників сфери обслуговування), то для них робота у період травневих свят є можливістю отримати додатковий дохід, або дохід понад звичайну норму.

Саме, передсвяткові та святкові дні у сфері обслуговування є періодом отримання максимального прибутку. У ці дні додаткове навантаження відчуває персонал розважальних закладів, кафе, ресторанів, клубів. Робота на свята чекає акторів, ведучих шоу-програм, музикантів і ще багатьох працівників культурної сфери. Як і завжди, працюють цілодобові магазини та громадський транспорт.

За загальним правилом, враховуючи положення статті 73 Кодексу законів про працю України (далі за текстом - КЗпП), на підприємствах, в установах, організаціях робота у святкові дні і дні релігійних свят не проводитиметься. Залучення робітника до роботи у вихідний, святковий або неробочий день, не установлений графіком змінності (виходу на роботу), зазвичай забороняється.

Між тим, законодавством встановлено, що у святкові і неробочі дні допускаються роботи, припинення яких неможливе через виробничо-технічні умови (безперервно діючі підприємства, установи, організації), роботи, викликані необхідністю обслуговування населення.

Статтею 71 КЗпП зазначається, що залучення окремих працівників до роботи у вихідні дні допускається в виняткових випадках, а саме:

1) для відвернення або ліквідації наслідків стихійного лиха, епідемій, виробничих аварій і негайного усунення їх наслідків;

2) для відвернення нещасних випадків, які ставлять або можуть поставити під загрозу життя чи нормальні життєві умови людей, загибелі або псування майна;

3) для виконання невідкладних, наперед не передбачених робіт, від негайного виконання яких залежить у дальшому нормальна робота підприємства, установи, організації в цілому або їх окремих підрозділів;

4) для виконання невідкладних вантажно-розвантажувальних робіт з метою запобігання або усунення простою рухомого складу чи скупчення вантажів у пунктах відправлення і призначення.

Звертаємо особливу увагу на те, що залучення працівників до роботи у вихідні провадиться за письмовим наказом (розпорядженням) власника або уповноваженого ним органу.

При додержанні роботодавцем правил, які визначають порядок залучення робітника до роботи у його вихідний день, робітник зобов’язаний виконати відповідний наказ. Його невиконання є порушенням трудової дисципліни.

Але за роботу у свій вихідний день працівник повинен отримати відповідну компенсацію (ст. 107 КзпП).

Згідно вищезазначеної статті, робота у ці дні оплачується у подвійному розмірі:

1) відрядникам - за подвійними відрядними розцінками;

2) працівникам, праця яких оплачується за годинними або денними ставками, - у розмірі подвійної годинної або денної ставки;

3) працівникам, які одержують місячний оклад, - у розмірі одинарної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота у святковий і неробочий день провадилася у межах місячної норми робочого часу, і в розмірі подвійної годинної або денної ставки зверх окладу, якщо робота провадилася понад місячну норму.

Оплата у зазначеному розмірі провадиться за години, фактично відпрацьовані у святковий і неробочий день.

Також ст. 107 КзпП передбачає можливість надання працівнику, який працював у святковий чи неробочий день, іншого дня відпочинку (відгулу) за наявності згоди сторін.

Наприкінці треба згадати один нюанс, який є дуже актуальним у святковій темі - відповідно до ч. 2 ст. 115 КЗпП у разі, коли день виплати заробітної плати збігається з вихідним, святковим або неробочим днем, заробітна плата виплачується напередодні.

Бажаємо веселих свят та гарного настрою!

IAC Консультант

Схожі публікації

Галерея (відео/фото)