Земельний сервітут встановлюється безстроково та на нього не впливає зміна власника

Дата публікації: пт, 09/06/2019 - 14:48

Земельний сервітут встановлюється безстроково та на нього не впливає зміна власника

Такого висновку дійшла Велика Палата Верховного Суду у справі №911/2701/17 https://u.to/x1ZAFg.

ГО звернулась до суду із позовом про встановлення постійного земельного сервітуту шляхом надання права проїзду транспортом до земельної ділянки.

Позивач ділянку отримав в оренду. Оскільки вона розташована на півострові, доступ до неї можливий тільки через ділянку відповідача.

Суд у позові відмовив. Звернув увагу на недоведеність відсутності інших способів дістатися ділянки.

Однак, суд апеляційної інстанції вимоги задовольнив, визнавши докази достатніми.

Погодився з таким рішенням і Верховний Суд та дійшов наступних висновків:

✔️одним із видів сервітуту згідно зі ст. 99 ЗК України є право проїзду на транспортному засобі по наявному шляху, а не автомобільній дорозі. При цьому перше поняття ширше за друге, включає, але не обмежується ним. Отже, наявність автомобільного шляху не обов’язкова;

✔️встановлення сервітуту для проїзду юридичної особи та її членів не означає його належність одночасно і юридичній особі, її і членам. Єдиним суб`єктом сервітуту є юридична особа, а не її члени;

✔️земельний сервітут не може бути відокремлений від земельної ділянки. Зміна власника/користувача ділянки зумовлює збереження сервітуту для ділянки, а не для особи. Тобто суб`єктом сервітутних правовідносин стає новий власник/користувач ділянки замість колишнього, який перестає ним бути.

Отже, Верховний Суд дійшов висновку, що позивач має право на встановлення земельного сервітуту, який зберігає дію безстроково, незалежно від подальшої зміни власника/орендаря земельної ділянки.

Повний текст рішення справи №911/2701/17 https://u.to/x1ZAFg

ZakonOnline

Схожі публікації

відео / фото