Жарти про жінок можуть стати незаконними!

Дата публікації: чт, 02/11/2021 - 10:09

 

Трансформація соціуму та невпинний розвиток суспільних відносин так чи інакше змінює світ у багатьох аспектах, починаючи з побуту, пронизуючи далі червоною ниткою усі верстви, події та етапи життя. Одним із наслідків розвитку є дискримінація, яка має безліч образів та виявів. Дискримінація  це будь-яка відмінність, виключення, обмеження або перевага, що заперечує або зменшує рівне здійснення прав. Поняття охоплює виключення або обмеження можливостей для членів певної групи відносно можливостей інших груп.

Останнє століття боротьба за рівність жінок та чоловіків (прояв дискримінації) є кричущою для суспільства.

 

Які правові акти захищають рівність?

  Україна є стороною наступних міжнародних документів, в яких закріплені норми щодо попередження ґендерного насильства:

  • Загальна декларація прав людини, прийнята і проголошена резолюцією Генеральної Асамблеї ООН від 10 грудня 1948 року № 217 А (ІІІ);

  • Конвенція про ліквідацію всіх форм дискримінації щодо жінок, 1979 року, ратифікована Президіумом Верховної Ради СРСР 19 грудня 1980 року;

  • Факультативний протокол до Конвенції про ліквідацію усіх форм дискримінації щодо жінок, ратифікований Законом України від 5 червня 2003 року № 946-IV;

  • Конвенція про права дитини 1989 року, ратифікована Постановою Верховної Ради України від 27 лютого 1991 року № 789-XII;

 

Нові зміни у законодавстві

15 січня 2021 року Верховною радою було отримано Проект Закону про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо заборони проявів сексизму у суспільстві. За поданням десяти народних депутатів. Ключовими моментами в Проекті є наступні зміни:

1. Статтю 1 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 2005, № 52, ст.561) доповнять абзацом першим такого змісту:

«сексизм – будь-які дія, жест, візуальний прояв, вимовлені або написані слова, практика або поведінка, в основі яких лежить ідея про те, що людина або група людей гірші через свою стать, та які проявляються в публічній або приватній сферах, у мережі Інтернет або поза нею і скеровані на (або спричиняють): порушення власної гідності або прав людини чи групи людей; сексуальну, психологічну шкоду або страждання особи чи групи осіб; створення загрозливого, ворожого, принизливого або образливого середовища; перешкоджання незалежності або повноцінному здійсненню прав людини з боку особи чи групи осіб; підтримку та посилення ґендерних стереотипів».

 

2. Пункт другий частини першої статті 8 Законі України «Про рекламу»  (Відомості Верховної Ради України (ВВР), 1996, № 39, ст. 181) викладуть в такій редакції:

«вміщувати прояви сексизму,  твердження, які є дискримінаційними за ознаками походження людини, її соціального і майнового стану, расової та національної належності, статі, освіти, політичних поглядів, ставлення до релігії, за мовними ознаками, родом і характером занять, місцем проживання, а також такі, що дискредитують товари інших осіб».

 

Які будуть наслідки?

Відповідно до статті 24 Закону України «Про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків» - особи, винні в порушенні вимог законодавства про забезпечення рівних прав та можливостей жінок і чоловіків, несуть цивільну, адміністративну та кримінальну відповідальність згідно із законом. З чого ми робимо висновок, що за жарт про блондинок за визначенням стануть правопорушенням.

Тобто любителі висміяти «жіночу логіку» можуть отримати накладення штрафу від двадцяти до сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або громадські роботи на строк від сорока до шістдесяти годин, або адміністративний арешт на строк до п’ятнадцяти діб.

 

З двома гендерами зрозуміло, а що з іншими?

Нещодавно народні депутати України надіслали депутатське звернення до Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля щодо негайного вилучення з дитячих та шкільних бібліотек України усіх примірників книги “Принцеса+принцеса: довго і щасливо”, яка пропагує дітям з 5 років одностатеві відносини, а з іншої сторони Європейський суд з прав людини розгляне скаргу від української гей-пари про дискримінацію з боку України через відсутність правової форми визнання одностатевого сімейного партнерства. При цьому в попередньому аналогічному справі «Оліарі та інші проти Італії» ЄСПЛ визнав порушення державою прав людини, гарантованих Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, після чого італійський парламент прийняв довгоочікуваний закон про реєстрацію цивільного партнерства для одностатевих пар.

Україна має/повинна змінити свою правову позицію, щоб відповідати нормам більш розвинутих країн.

 

Ілля Наумов, Студент-практикант Академії Адвокатури України,
Тетяна Городенська, керівниця практики, заступниця директора Регіонального центру з надання БВПД в м.Києві

Схожі публікації

відео/фото галерея