Зміни та правки пенсійної реформи: що зроблено і що планується?

Дата публікації: ср, 03/07/2018 - 11:13

Міністерство соціальної політики України визнало наявність цілого ряду проблем після вступу в силу пенсійної реформи. Для вирішення частини з них глава відомства Андрій Рева анонсував підготовку законодавчих змін.

Дефекти реформи

Ще в минулому році в силу вступила пенсійна реформа, у результаті якої ввели нову єдину формулу перерахунку пенсій і скасували всі спецпенсії чиновникам, прокурорам, військовим і професорам. Підвищення мінімального пенсійного стажу з 15 до 35 років — один з найболючіших питань для українців — розтягнули на 10 років. Плюс — передбачена можливість «докупити» відсутній стаж зі своєї кишені.

У 2017 році пенсії підвищували двічі: 1 травня у зв’язку зі зміною прожиткового мінімуму і c 1 жовтня — для 10,2 млн пенсіонерів або 90% від загальної кількості. Це призвело до того, що ще восени мінімальна пенсія за віком виросла на 10,7% до нинішніх 1452 грн. Протягом всього 2017 року середній розмір пенсії в Україні зріс на 35,7% (652,15 грн) — до 2480 гривень.

Основним же недоліком реформи вважається той факт, що більшість пенсіонерів отримали мінімальні надбавки в результаті перерахунку за формулою: стаж, кофіціент і зарплата за три останніх роки роботи.

«Реформа показала занадто багато протиріч. Наприклад, ви раніше працювали, потім вас звільнили. І ви почали далі працювати підприємцем. За підсумком — у вас мінімальний стаж, а отже і мізерна пенсія. Друга історія: ви маєте 40-45 років стажу, але отримували мінімальну зарплату, тому і пенсію вам підвищили теж на ці мізерні 150 гривень», — зазначив  нардеп, перший заступник комітету з питань соціальної політики та зайнятості та пенсійного забезпечення Сергій Каплін.

Новації від Мінсоцполітики

Мінсоцполітики ініціює збільшення ролі стажу роботи в порівнянні з зарплатою при нарахуванні пенсії для пенсіонерів з великим стажем роботи.

«Підготовка до другого етапу пенсійної реформи, буде реалізовуватися в 2019 році, вона вимагає нейтралізації сьогоднішніх дисбалансів, які виявила реформа на першому етапі», — заявили в прес-службі відомства.

Для категорії пенсіонерів надбавки до пенсії в жовтні 2017 року вийшли не високими, оскільки друга необхідна умова для адекватного розміру осучаснення — зарплата — виявилася не високою.

Тому в міністерстві вже продумують механізм, при якому роль стажу була б більше, ніж роль заробітної плати.

Але що тоді робити, наприклад, колишнім колгоспникам, у яких мінімальний стаж? У Радикальній партії Олега Ляшка та «Батьківщині» закликають Кабмін врегулювати це питання.

«По суті, в Мінсоц продовжують грати в наперстки. Тепер обіцяють нібито врегулювати питання зі стажем і мінімальною зарплатою під час перерахунку. Але все це маніпулятивний шлях. Це не системна реформа. Потрібно починати з гниючої голови — наводити порядок у Пенсійному фонді, змінювати саму структуру сплати податків», — упевнений Каплін.

Латання дірок

При цьому в Мінсоцполітики вже визнали наявність ще однієї проблеми реформи: перерахунок пенсії виявився менше очікуваного рівня у деяких пенсіонерів. У першу чергу у тих, хто працював, будучи на пенсії, а потім звільнився. При цьому заробітна плата була менше, ніж до виходу на пенсію. Тобто стаж дорахували, а коефіцієнт упав.

Тепер же, за словами міністра, готуються законодавчі зміни, за якими стаж буде донараховувати в таких випадках автоматично, а коефіцієнт заробітку буде встановлюватися за бажанням пенсіонера.

Втім, на думку заступника голови комітету з питань промислової політики і підприємництва, народного депутата від «Батьківщини» Олександри Кужель, це «латання дірок», а не продовження реальної реформи.

«Пропозиція Мінсоц розраховувати коефіцієнт заробітку за бажанням неправильна. Ми наполягаємо на тому, щоб повернути коефіцієнт в розмірі 1,5», — заявила вона.

За її словами, потрібно чесно зізнатися, що Пенсійний фонд — банкрут.

«Замість нього потрібно створити департамент соцзахисту, куди автоматично переведуть пенсіонерів. А молоде покоління має розуміти, що саме накопичує собі пенсійне забезпечення, яке можна навіть у спадок передавати», — вважає нардеп.

Назустріч військовим

Після скасування спецпенсій першими збунтувалися військові. Протягом останніх трьох місяців вони провели 22 акції протесту всією Україною, вимагаючи перерахунку і погрожуючи перекрити ключові магістралі і роботу органів виконавчої влади.

У результаті численних засідань робочої групи за участю активістів військового руху, нардепів та членів Кабміну, було досягнуто компроміс. Уряд прийняв постанову, якою з 1 січня цього року, по суті заднім числом, військовим підвищать пенсії в середньому на 1,5 тис. гривень.

«Для порівняння: у цивільних пенсія сьогодні — 2448 грн., а у силовиків — 2800 грн. Але це у цивільних — вже після підвищення. А у військових підвищення ще не було. І ось постанова, яку прийняв уряд 21 лютого, передбачає, що в середньому пенсії силовикам з 1 січня 2018 року виростуть на 1500 грн», — пояснив Рева.

Тобто, якщо зараз пенсія становить 2800-2880 грн, то після підвищення — вже 4480 гривень.

«І це тільки перший етап. Другий етап буде з 1 січня 2019 року — ще піднімемо приблизно на 750 гривень. І третій етап з 1 січня 2020 року — ще на 750 гривень. Тобто, якщо все буде нормально йти і без збоїв, то протягом двох років ми плануємо вдвічі підняти пенсії військовослужбовцям. Раніше ми планували 70%, а зараз плануємо 77-100% збільшення», — запевнив Рева.

Але самі військові пенсіонери обіцянкам Мінсоцполітики не вірять.

«Кабмін продовжує порушувати Конституцію, не виконуючи раніше прийнятий закон, згідно з яким ми вимагаємо перерахувати наші пенсії. Замість цього пропонуються постанови, даються обіцянки, але все це не вирішує нашої проблеми в цілому», — сказав голова Всеукраїнської профспілки ветеранів військовослужбовців, ветеранів учасників бойових дій, учасників АТО і поліцейських Олександр Маматов.

З його слів, на таке рішення Кабмін пішов тільки, щоб зняти соціальну напругу і загрозу масових протестів.

«Вони побачили, що ми — сила. Але їх постанова не може нас задовольнити. Вона дискримінаційна. Тому подивимося як перерахують пенсії. Але далі ми не відступимо від своїх вимог. Ми наполягаємо на виконанні Конституції», — заявив він.

Джерело: Обозреватель

 

Схожі публікації

відео / фото