Зняття з обліку ФОП в контролюючому органі: що потрібно знати?

Дата публікації: пн, 02/24/2020 - 11:59

Як повідомляють податківці, зняття з обліку фізичної особи - підприємця в контролюючому органі здійснюється у порядку, встановленому п.65.10 ст.65, ст.67, пп.78.1.7 п.78.1. ст.78 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI із змінами та доповненнями (далі – ПКУ) та вимог розділу XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 №1588 зі змінами та доповненнями (далі – Порядок №1588).

Тобто, для повного зняття з обліку в контролюючому органі фізична особа-підприємець має забезпечити остаточні розрахунки з податків та зборів (єдиного внеску), подати ліквідаційну звітність, закрити усі рахунки відкриті у фінансових установах та в установлені строки подати відповідному контролюючому органу для документальної позапланової перевірки усі первинні та інші документи, пов’язанні з обчисленням та сплатою податків і зборів (єдиного внеску).

Згідно п.85.2. ст.85 ПКУ платник податків зобов'язаний надати посадовим (службовим) особам контролюючих органів у повному обсязі всі документи, що належать або пов'язані з предметом перевірки.

Підставою для зняття фізичної особи - підприємця з обліку у відповідному контролюючому органі є відомості про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичною особою - підприємцем за її рішенням, або за судовим рішенням, або у разі її смерті, або оголошення її померлою, або визнання її безвісно відсутньою, а також відомості відповідної реєстраційної картки (згідно з абз.1 пп.1 п.11.18 розділу XI Порядку №1588).

Відповідно абз.2 пп.1 п.11.18 розділу XI Порядку №1588 дата зняття з обліку фізичної особи - підприємця відповідає даті отримання відомостей про державну реєстрацію припинення підприємницької діяльності фізичної особи - підприємця.

У відповідності до абз.2 пп.6 п.11.18 розділу XI Порядку №1588 після державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізична особа продовжує обліковуватись у контролюючих органах як фізична особа - платник податків, яка отримувала доходи від провадження підприємницької діяльності. Така фізична особа має забезпечити остаточні розрахунки з податків від провадження підприємницької діяльності, в установлені строки подати відповідному контролюючому органу декларацію за останній базовий податковий (звітний) період, в якій відображаються виключно доходи від проведення підприємницької діяльності.

Підпунктом 5 п.11.18 розділу XI Порядку №1588 передбачено, що врегулювання питань погашення грошових зобов’язань та/або податкового боргу у разі державної реєстрації припинення підприємницької діяльності фізичної особи здійснюється у порядку, визначеному ПКУ.

Відповідно до пп.78.1.7 п.78.1. ст.78 ПКУ здійснюється документальна позапланова перевірка у разі якщо розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності фізичної особи – підприємця.

Зняття з обліку як платника єдиного внеску відповідно до п.1 ст.5 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», здійснюється органами доходів і зборів на підставі відомостей з реєстраційної картки, наданих державним реєстратором, після проведення передбачених законодавством перевірок платників та проведення остаточного розрахунку, а платників єдиного внеску, зазначених в п.4 частини першої ст.4 - за їхньою заявою після проведення передбачених законодавством перевірок платників, звірення розрахунків та проведення остаточного розрахунку.

Тому у зв’язку з тим, що фізичною особою – підприємцем розпочато процедуру припинення підприємницької діяльності, для зняття його з обліку, як фізичної особи – підприємця та як платника ЄСВ, відповідно до вимог Податкового кодексу України та з метою проведення документальної позапланової невиїзної перевірки з питань дотримання законодавства щодо своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати податків і зборів, правильності нарахування, обчислення та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, фізичній особі – підприємцю потрібно звернутися до контролюючого органу за місцем реєстрації та надати в  повному обсязі всі первинні та інші документи, пов’язанні з обчисленням та сплатою податків і зборів (єдиного внеску).

За інформацією ГУ ДПС у Житомирській області

Схожі публікації

відео / фото