Звільнення за власним бажанням: строки попередження та порядок оформлення

Дата публікації: пн, 12/23/2019 - 10:09

Звільнення за власним бажанням хоча і поширена причина звільнення, однак при оформленні все одно виникають певні труднощі. Розкажемо, зокрема, про строки попередження у разі звільнення за власним бажанням та для кого діє обмеження на таке звільнення.

Загальні правила оформлення звільнення за власним бажанням

І фахівці відділу кадрів з досвідом, і новачки на цій посаді часто стикаються з деякими питаннями, а саме — як правильно оформити документи про звільнення за власним бажанням згідно з усіма юридичними тонкощами. Головне — попередити будь-які ситуації, що можуть викликати конфлікт або трудовий спір.

Стаття 38 КЗпП визначає, що працівник зобов’язаний письмово за два тижні попередити роботодавця про своє бажання щодо розірвання трудового договору, який укладався на невизначений строк. Вказувати причину звільнення в заяві не обов’язково, але в певних випадках це доречно зробити. Оскільки від того, наскільки поважною є причина, залежать пільги, які можуть надаватися працівнику.


Увага!

На деякі категорії працівників розповсюджуються інші терміни попередження про звільнення за власним бажанням. Для тимчасових працівників (якщо договір укладений на термін не більше двох місяців) або для працівників, які працюють на сезонній роботі, встановлений строк у три календарних дні. Бажання про звільнення повинно бути оформлено в письмовій формі (заява)


З наступного дня після подання заяви на звільнення за власним бажанням, починається відлік строку попередження. Більше того, на зупинення відліку не впливає ні хвороба, ні відпустка. Після двотижневого терміну попередження працівник може залишити роботу, незважаючи на те, чи роботодавець виплатив йому заробітну плату, чи ні. Затримати працівника після завершення періоду попередження роботодавець не може за жодних обставин (не передані справи наступнику, не підписаний обхідний лист, не розраховано з бухгалтерією і тому подібне).

У статті 241-1 КЗпП вказано, що термін, який обчислюється в тижнях повинен закінчуватися у певний день тижня. Отже, якщо працівник подав заяву в середу, то попереджувальний термін закінчиться в середу через два тижні. Якщо закінчення терміну припадає на неробочий, вихідний чи святковий день, днем закінчення строку вважається найближчий робочий день.


Приклад

Працівник написав заяву про звільнення за власним бажанням 25.04.2019. Термін попередження закінчується 09.05.2019 у четвер, а це святковий день. Оскільки звільнити працівника потрібно у найближчий робочий день, то датою звільнення буде 08.05.2019, середа.


Передбачені випадки, коли звільнити за власним бажанням роботодавець зобов’язаний у строк, про який просить працівник. Ці випадки зумовлені неможливістю працювати, а саме:

  • переведенням жінки чи чоловіка на роботу до іншого населеного пункту;
  • переїздом на інше місце проживання;
  • відсутністю можливості працювати у певній місцевості, яка підтверджується медичною довідкою;
  • вступом до ВНЗ;
  • доглядом за дитиною з інвалідністю чи дитиною до виповнення 14-ти років;
  • вагітністю;
  • виходом на пенсію;
  • доглядом за особою з інвалідністю І групи чи хворим членом сім’ї при медичному підтвердженні;
  • прийняттям на робоче місце на конкурсній основі;
  • іншими поважними причинами.

У таких випадках працівник повинен пред’явити роботодавцеві докази, які підтверджують поважність причини (довідки з місця працевлаштування жінки/чоловіка, довідка ЖЕКу, медична довідка та ін.).


Приклад

Працівник написав заяву 06.09.2019 з текстом: «Прошу звільнити мене за власним бажанням 10.09.2019 у зв’язку з переїздом до нового місця проживання». Коли повинен роботодавець звільнити робітника: через 2 тижні чи в указаний термін працівником? Роботодавець повинен звільнити працівника саме 10.09.2019.


Окрім цих випадків, роботодавець також повинен звільнити працівника у вказаний ним строк, якщо роботодавець порушив умови трудового чи колективного договору, законодавства про працю (ч. 3 ст. 38 КЗпП). При цьому згідно зі статтею 44 у такому випадку працівник отримує виплати при звільненні за власним бажанням (вихідна допомога при звільненні), встановлені колективним договором. Ці виплати повинні бути не меншими ніж тримісячна середня заробітна плата.

У разі якщо на думку роботодавця компанія не порушувала трудове законодавство чи умови трудового або колективного договору, і він не згодний звільняти працівника на підставах, вказаних у частині 3 статті 38 КЗпП, то на заяву він накладає резолюцію. Однак необхідно врахувати, що органи Держпраці, комісія з трудових спорів, суд чи професійна спілка можуть встановити факт порушення закону роботодавцем.

Проте якщо працівник звернеться до органу, що розглядає трудові спори, та доведе факт правопорушення і при цьому, якщо орган визнає, що формулювання причин звільнення працівника неправильне, то роботодавець буде змушений змінити формулювання й виплатити вихідну допомогу працівнику, яка передбачена законом.

Особливості розірвання строкового трудового договору

У статті 39 КЗпП вказано, що працівник має право розірвати строковий трудовий договір у випадку його інвалідності чи хвороби, які не дозволяють продовжувати виконання роботи, якщо роботодавець порушує законодавство про працю, трудовий чи колективний договір, а також в інших випадках, які вказані у статті 38 КЗпП.

Обмеження на звільнення за власним бажанням

Деякі категорії працівників обмежені у звільненні за бажанням законодавством. Із власної ініціативи не можуть розірвати договір молоді спеціалісти протягом терміну, який вказаний у договорі чи направленні на роботу. Однак згідно з Порядком, який затверджений постановою КМУ від 22.08.1996 № 992 молодий спеціаліст може розірвати Угоду про підготовку фахівців з вищою освітою з причин, які визначені у пункті 9 зазначеного порядку.

Пункт перший статті 42 Кримінально-виконавчого кодексу України передбачає, що звільнення засудженого з роботи за власною ініціативою заборонено в період відбування покарання без дозволу кримінально-виконавчої інспекції.

Порядок звільнення за власним бажанням

Оформлення заяви на звільнення

Бажання щодо звільнення за власним бажанням працівник оформлює у письмовій довільній формі. Проте іноді у відділі кадрів не зайвим буде мати зразки типових заяв. Працівники відділу кадрів повинні ретельно ознайомитися зі змістом заяви.

щ

Після ознайомлення заяву необхідно зареєструвати у Журналі реєстрації заяв з кадрових питань, а після реєстрації її потрібно подати керівнику на розгляд. На вимогу працівника може надаватися копія заяви, на якій відмічена реєстрація, тобто дата і вхідний номер. Спосіб подання заяви на звільнення з боку законодавства не обмежується. Отже, заяву можна надіслати поштою чи телеграмою роботодавцю.

Відкликання заяви про звільнення за власним бажанням

Заяву про звільнення може відкликати працівник в будь-який час до закінчення строку попередження. У такому випадку працівник не буде звільнений з роботи. Але є єдиний виняток – на це місце запрошено нового працівника, якому не можна відмовити у працевлаштуванні. (ч. 2 ст. 38 КЗпП). Відкликання заяви має бути також оформлене у письмовій формі.

При відкликанні заяви роботодавець більше не може звільнити працівника за тією підставою, яка вказана у заяві (власне бажання), але він може розірвати договір за інших підстав, визначених законодавством. Роботодавці досить часто не беруть до уваги дату звільнення і вважають, що заява про звільнення з власної ініціативи дає їм право розірвати трудовий договір в той час, коли їм зручно. Але це не так!

Наказ про звільнення за власним бажанням

Як і будь-яке розірвання трудового договору, звільнення з ініціативи працівника оформлюють наказом.

наказ

Видайте наказ про звільнення працівника за власним бажанням напередодні дати звільнення, щоб не довелось скасовувати наказ, якщо працівник відкличе заяву про звільнення. Досвід свідчить, що оптимальний строк видання наказу про звільнення за власним бажанням — за день-два до визначеної дати звільнення, щоб встигнути розрахуватися з працівником та видати йому трудову книжку.

Заповнення трудової книжки у разі звільнення за власним бажанням

Запис до трудової книжки внесіть безпосередньо у день звільнення (п. 2.4 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої наказом Мінпраці, Мін’юсту, Мінсоцзахисту від 29.07.1993 № 58). Якщо працівник попередив про звільнення за два тижні, достатньо внести до трудової книжки такий запис: «Звільнений за власним бажанням, ст. 38 КЗпП».

тд

Запис про поважні причини звільнення дасть особі право отримувати допомогу по безробіттю з 8-го дня після реєстрації у службі зайнятості, а не з 91-го дня як при «звичайному» звільненні за власним бажанням.

Видача працівнику трудової книжки при звільненні за власним бажанням

Роботодавець у день звільнення повинен видати працівникові належно оформлену трудову книжку і провести з ним розрахунок — виплатити всі суми, що належать працівнику від організації (ст. 47 КЗпП). Підтвердженням видачі працівникові трудової книжки буде запис у Книзі обліку руху трудових книжок та вкладишів до них.

При затримці видачі трудової книжки з вини роботодавця працівникові сплачується середній заробіток за весь час вимушеного прогулу. Днем звільнення в такому разі вважається день видачі трудової книжки. Про новий день звільнення видається наказ і вноситься запис до трудової книжки працівника. Раніше внесений запис про день звільнення визнається недійсним.

Джерело: kadrovik01

Схожі публікації

відео / фото