3 факти про форс-мажорні обставини, які мусить знати підприємець!

Дата: 11.07.2022 19:50

Запровадження воєнного стану істотно вплинуло на бізнес, особливо на можливість виконання зобов’язань.

Чи вважається воєнний стан форс-мажором та чи звільняє від відповідальності за невиконання зобов’язань?

До форс-мажорних обставин (обставин непереборної сили) належать, зокрема: військові дії, оголошена та неоголошена війна, загальна військова мобілізація.

Це означає, що у період дії воєнного стану на території України суб’єкти господарської діяльності та/або фізичні особи звільняються від відповідальності за порушення зобов’язань за договором, окремим податковим та/чи іншим зобов’язанням.

Слід звернути увагу на те, що звільнення від відповідальності відбувається лише у разі, якщо саме внаслідок дії воєнного стану відбулось невиконання зобов’язань. 

Наприклад: неможливість поставити товар через постійні обстріли на шляху прямування транспорту, це можна вважати форс-мажором, за наявності відповідних доказів.

Перелік територіальних громад, що розташовані в районі проведення воєнних (бойових) дій або які перебувають в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) станом на 05 липня 2022 року, затверджений наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 25.04.2022 N 75.

Але, не в тих в регіонах України, де не ведуться бойові дії, та де забезпечене нормальне транспортне сполучення.

Існують декілька особливостей даного документа, які мають знати підприємці тим паче зараз, щоб в подальшому правильно відновити стосунки зі своїми партнерами:

1. Форс-мажор звільняє від відповідальності за порушення зобов’язання, зокрема: від сплати пені, штрафів та інших санкцій, на період його дії.

Проте, форс-мажор не звільняє від необхідності виконання самого зобов’язання.

Тобто, якщо поставка не відбулась у встановлені строки, то на форс-мажорні обставини можна посилатись для звільнення від сплати штрафів, пені тощо. Але, після закінчення дії форс-мажору ви повинні виконати поставку.

2. Форс-мажорні обставини можна підтверджувати тільки після прострочення строків виконання зобов’язань. Форс-мажор не може бути засвідчений заздалегідь.

3. Форс-мажорні обставини можуть бути підтверджені в будь-який період часу, як під час дії воєнного стану, так й після його закінчення. Строку давності для засвідчення форс-мажорних обставин не існує. Головне, якщо є можливість, своєчасно повідомити контрагента за договором про настання форс-мажорних обставин.

Кому буде потрібен сертифікат про засвідчення форс-мажорних обставин можна звертатись за контактами нижче.

Не хвилюйтесь, якщо не зараз, то обов’язкого після закінчення військових дій!

За більш детальною консультацією щодо форс-мажорних обставин звертайтеся до фахівців за тел. 050 312 84 04 або на електронну адресу: nat@kcci.kharkov.ua.