Як що б нас запитали топ - 5 найрозповсюдженіших питань про спадщину, то, з певністю можливо сказати, що одним із, стало б питання, чи можливо змінити нотаріуса вже після відкриття спадкової справи?
Чому так буває?
Наприклад, не влаштовує вартість послуг, бо нотаріус вирішив її змінити в процесі оформлення спадщини.
Пам”ятаємо, що приватні нотаріуси справляють плату за нотаріальні дії, розмір якої визначається за домовленістю.
Нотаріус перестав відповідати на телефонні дзвінки та не можливо записатись на прийом, або кожного разу посилається на велику завантаженість.
Нагадаємо, що первинно, для відкриття спадщини, спадкоємець може звернутися до будь-якого нотаріуса за місцем відкриття спадщини ( за місцем проживання померлого).
Виняток становить ситуації, коли останнім місцем проживання спадкодавця є тимчасово окупована територія. Тоді місцем відкриття спадщини буде місце подання першої заяви спадкоємцями, тобто будь-яка територія України.
Змінити нотаріуса ви можете лише в таких випадках:
- встановлено факт одночасного відкриття декількох спадкових справ. Передача спадкової справи буде здійснено до того нотаріуса, у якого згідно з паперовими носіями спадкову справу відкрито раніше;
- діяльність приватного нотаріуса, у якого відкрита спадкова справа – припинена, зупинена або здійснено тимчасове блокування або анулювання доступу до Державного реєстру прав. Але вже передача такої справи буде відбуватися за заявою всіх спадкоємців, які прийняли спадщину та справжність їх підписів на заявах має бути посвідчено нотаріально. В заяві також повинно зазначити, якому нотаріусу передається незакінчена спадкова справа;
- також трапляються випадки, коли один із спадкоємців, який подав заяву про прийняття спадщини, помер до одержання свідоцтва про право на спадщину, копія спадкової справи направляється нотаріусу, яким заведено спадкову справу після такого померлого спадкоємця. Копія спадкової справи надсилається тільки за письмовим запитом нотаріуса, у провадженні якого знаходиться спадкова справа після померлого спадкоємця;Можливо це у ситуації, коли спадкова справа заведена в багатоскладовій державній нотаріальній конторі (в такій конторі працюють два і більше державних нотаріуса), так як документи зберігаються в архіві контори, а не у державного нотаріуса особисто. У зв’язку із чим спадкоємець може звернутися до будь-якого іншого державного нотаріуса цієї контори для оформлення своїх спадкових прав.
Тому намагаємось заздалегідь узгодити вибір нотаріуса, якщо спадкоємців декілька та пам’ятаємо спадкова справа відкривається тільки один раз і тільки у одного нотаріуса.