Чи можна подати заяву про прийняття спадщини з-за кордону або через представника?

Дата: 24.01.2023 20:48

Законами України не передбачено прийняття спадщини через представника. Тому спадкоємець майна, перебуваючи за кордоном, може скласти заяву про прийняття спадщини, справжність підпису якого на заяві має бути нотаріально засвідчена.

Є два варіанти як це зробити:

1. Консульська легалізація

Для цього необхідно:

Записатись на прийом у відповідне посольство України. На сайті Міністерства закордонних справ України є форма запису у всі консульські установи України (https://online.mfa.gov.ua/application). Якщо термін подачі заяви на прийняття спадщини або відмови від неї спливає – можна записатись на прийом позачергово.

Підготувати необхідні документи (паспорт громадянина України та/або паспорт для виїзду за кордон; код; примірник документа, який необхідно посвідчити або засвідчити і його електронну версію; квитанцію про сплату консульського збору (50 доларівЗображення видалено. або 45 євроЗображення видалено.).

2. Нотаріальне засвідчення заяви та проставлення апостилю 

Звертаєтесь до нотаріуса в країні перебування, який посвідчує підпис на заяві, текст якої краще підготувати завчасно - переклад заяви на українську, що також засвідчується уповноваженим перекладачем - проставлення апостилю (можна зробити як безпосередньо у нотаріуса, так і в суді або органах юстиції).

Перший варіант складніший, зважаючи на завантаженість консульських установ. Другий варіант – легший, проте дорожчий.

В Канаді без першого варіанту (консульської легалізації) обійтись не можна. В країнах Європи та США можна обирати між цими двома варіантами.

Рекомендую одночасно з заявою посвідчити і довіреність на представника, який допоможе оформити успадковане Вами майно.

Коли все готово – відправляєте заяву спадкоємця з її засвідченим перекладом поштою до нотаріуса в Україну.

By law