Чи зобов`язаний Президент України внаслідок розгляду звернення юридичної чи фізичної особи, у якому вказується на протиправну бездіяльність КМУ, обов`язково ухвалити рішення про внесення до ВРУ пропозиції щодо розгляду питання про відповідальність КМУ?
Відповідаючи на це питання ВПВС у постанові від 31.08.2023 у справі № 990/75/23 https://reyestr.court.gov.ua/Review/113690635 зазначила, що аналіз законодавства дає підстави для висновку, що у Президента України є таке право (звернутися до ВРУ з пропозицією щодо розгляду питання про відповідальність КМУ), а не обов`язок.
Отже, позивач просить суд зобов`язати Президента України вчинити дії, які законодавчо не визначені як обов`язкові для виконання.
Водночас бездіяльність суб`єкта владних повноважень є такою, що порушує права і свободи особи в тому разі, якщо певні дії повинні, але не вчиняються суб`єктом владних повноважень на реалізацію покладеної на нього компетенції.
Суб`єкти владних повноважень застосовують надані їм у межах закону повноваження на власний розсуд, без необхідності узгодження у будь-якій формі своїх дій з іншими суб`єктами (дискреційні повноваження).
Втручання в дискреційні повноваження суб`єкта влади виходить за межі завдань адміністративного судочинства.
ВПВС погодилась з відсутністю підстав для задоволення позову, оскільки відповідач в контексті спірних правовідносин не діяв у спосіб, що суперечить Конституції та законам України, не вчиняв протиправну бездіяльність, яку йому за провину ставить позивач.