Фіктивний шлюб: визначення за українським законодавством та відповідальність в країнах світу

Дата: 23.12.2023 17:42

Фіктивні шлюби існують як вид шахрайства (у формі союзу між чоловіком і жінкою) не для створення сім'ї, а для досягнення, визначених цілей. 

Наприклад:

  • фіктивний шлюб з іноземцями (для отримання віз в іноземних державах);
  • фіктивний шлюб для отримання громадянства, часто з американцями, німцями, французами тощо;
  • комерційний шлюб або фіктивний шлюб за гроші (для досягнення конкретної мети);
  • фіктивний шлюб з розрахунку для отримання конкретної роботи (діловий шлюб);
  • для отримання житла раніше були поширені фіктивні шлюби з військовими;
  • фіктивні шлюби для виїзду за кордон чи отримання відстрочки, інколи - демобілізації.

У наш час фіктивні шлюби є поширеним бізнесом.

Зокрема, з кожним роком кількість людей, які бажають виїхати за кордон - збільшується. У пошуках кращої долі українці шукають будь-яку можливість стати громадянами ЄС або США. Фіктивні шлюби є реальним шансом отримати громадянство цих держав.

Крім того, з початком повномасштабної війни в Україні та оголошенням загальної мобілізації, фіктивні шлюби, наприклад з особою з інвалідністю, дають можливість отримати відстрочку або взагалі уникнути призову.

Українське законодавство визначає фіктивний шлюб як шлюб, який укладено жінкою та чоловіком або одним із них без наміру створення сім'ї та набуття прав та обов'язків подружжя.

В Україні за укладення фіктивного шлюбу не передбачено ні кримінальної, ні адміністративної відповідальності!

Одне з двох, або фіктивний шлюб за рішенням суду визнається недійсним, або при зникненні обставин, які б вказували на небажання людей створювати сім'ю - фіктивний шлюб стає повноцінним.

Але цього року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про імміграцію» щодо вдосконалення умов і порядку імміграції в Україну іноземців та осіб без громадянства» від 29 червня 2023 року, яким, зокрема визначено обставини, за яких факт перебування у шлюбі з громадянином України або іммігрантом не визнається підставою для надання дозволу на імміграцію.

Покарання за фіктивні шлюби існують, але як вже говорилося раніше не в Україні, а в країнах ЄС або в США. І при всьому, «докази любові» повинні бути ґрунтовними і переконливими.

  • У США за фіктивний шлюб карають позбавленням волі до п'яти років і штрафом в розмірі 250 000 доларів. Збір доказів шлюбного обману в цій країні здійснюється куди надійніше, ніж в Україні, так наприклад гніздечко «шлюбної пари» перевіряючі служби можуть відвідати навіть вночі, в той час, коли чоловік і жінка точно повинні бути разом. І простежують буквально все: чи сплять подружжя в одному ліжку, чи ведуть спільний побут і т.д.
  • У Німеччині за фіктивний шлюб передбачено покарання у виді кримінальної відповідальності до 3 років позбавлення волі або штраф.
  • В Нідерландах отримати громадянство не так вже й просто, його можна отримати тільки після 10 років спільного проживання.
  • У Бельгії передбачено 2 роки ув'язнення в місцях позбавлення волі, якщо буде встановлено, що метою шлюбу було отримання громадянства, а не створення сім'ї.
Адвокат права