ФОП працює з дому: чи можуть прийти податківці з перевіркою?

Дата: 02.06.2023 19:55

ФОП достатньо часто працює просто з дому. Чи можуть податківці вільно завітати додому до підприємця для перевірки його діяльності?

Контролюючі органи мають під час перевірок право доступу до усіх приміщень та територій, що використовуються для ведення госпдіяльності, окрім житла громадян (це прописано у пункті 20.1.13 ПКУ).

Але є виключення, яке вказано у КПК: потрапляння до житла можливе, якщо йдеться про дії у рамках кримінального провадження (наприклад, обшук).

Тому, якщо до ФОП за домашньою адресою (вказаною у ЄДР) завітали фіскали з податковою перевіркою, то підприємець не зобов’язаний їх пускати до своєї оселі. Навіть якщо вони йому надають направлення на перевірку, копію наказу про її проведення та показують свої посвідчення.

Але неможливість доступу фіскалів до житла ФОП не перешкоджає їм здійснити документальну невиїзну перевірку. Остання проводиться у приміщенні податкової та призначається за рішенням її керівника. Про невиїзну документальну перевірку формується наказ, а його копія має надсилатися платнику разом із письмовим повідомленням про дату початку та місце проведення такої перевірки (п. 79.2 ПКУ). І саме такий вид документальної перевірки проводиться стосовно ФОП частіше за все (особливо тих, хто працює без конкретної адреси місця провадження госпдіяльності або на дому).

Також не забуваймо про існування камеральних перевірок, які так само проводяться у приміщенні податкової на базі тої інформації, яка міститься у базах фіскалів.

ВИСНОВКИ НАСТУПНІ

  • Податківці не мають права доступу до житла громадян. А податкова адреса (яка одночасно є адресою, вказаною у ЄДР) у ФОП збігається з адресою житлового приміщення, де проживає підприємець.
  • Фактичну перевірку у житлі, яке є одночасно податковою адресою ФОП або місцем провадження його госпдіяльності, здійснити практично неможливо.
  • Податківці щодо ФОП, який працює на дому, можуть провести невиїзну документальну або камеральну перевірку.
B2BConsult