В Україні зростає кількість фальшивих банкнот — як гривні так і іноземних валют.
Про повідомляє "Мінфін" з посиланням на дані НБУ.
Так, за підсумками першого півріччя 2024 року на 1 млн шт. справжніх банкнот припадало 3,4 підробки. Це приріст у 62% до минулого року.
На початку повномасштабної війни НБУ нарахував менше фальшивок на мільйон:
- 2022 рік — 2,2;
- 2023 рік — 2,1.
"У квітні-травні цього року Національний банк спостерігав короткострокове зростання активності фальшивомонетників, що пояснюється певною адаптацією до реалій воєнного стану та бажанням зловмисників перевірити ефективність протидії таким випадкам", — пояснили в Нацбанку.
Проте поточне зростання кількості підробок регулятор все ж таки вважає помірним. Наголошуючи, що перед початком повномасштабного вторгнення країни-терориста цей показник був помітно вищим — 7,1 фальшивок на 1 млн справжніх грошей. При цьому наш регулятор каже, що, наприклад, у тому ж Європейському союзі фальшивомонетники працюють значно активніше, ніж у нас, в Україні. НБУ навів «Мінфіну» таку статистику щодо кількості підроблених банкнот у ЄС:
- 2021 рік — 12 підроблених євро на мільйон справжніх;
- 2022 рік — 13;
- 2023 рік — 16.
В Україні злочинці також розповсюджують підроблену інвалюту, але більше люблять не євро, а американський долар - у І півріччі 2024 року в нашій країні було вилучено з обігу 1 200 підробок інвалюти (довоєнний показник), тоді як у 2022—2023 роках — було лише 600−700 штук на рік.
"Серед вилучених з обігу в I півріччі 2024 року (як і в 2021—2023 рр.) підроблених банкнот іноземних валют домінували долари США — 95%. При цьому найчастіше зловмисники підробляли банкноти номіналом 100 доларів США", — йдеться у відповіді НБУ.
Якщо говорити про гривневу готівку, то у січні-червні цього року 90% фальшивок (80% — у 2021—2023 рр.) припало на два номінали старих випусків. Це 500 гривень зразка 2006 року та 200 грн 2007-го .
Ця проблема вирішується у тому числі й шляхом поступового вилучення з обігу старих випусків грошей. Гривня нового зразка краще захищена, у тому числі й сучасними оптично-змінними елементами: "віконна" стрічка та елемент SPARK із кінетичними ефектами руху фонового зображення та зміни кольору, відповідно.
Щоб розпізнати фальшиві гривні, потрібно розмістити купюру проти світла та перевірити:
- наявність водяних знаків;
- наявність наскрізного елемента;
- наявність повністю зануреної в товщу паперу захисної стрічки, на якій за допомогою збільшувального скла при розгляді банкноти проти світла можна побачити у прямому та перевернутому вигляді зображення номіналу, напису ГРН та зображення тризубу;
- змінити кут нахилу купюри та побачити, як змінюється колір зображення;
- на дотик — рельєфність окремих зображень з лицьового боку банкноти, що забезпечується спеціальним видом друку.