Консультації між урядами Угорщини та України про вступ України до ЄС розпочалися

Дата: 30.01.2024 14:03

Зустріч міністра закордонних справ Угорщини Петера Сійярто і українських посадовців в Ужгороді прокоментував для ГолосToday експерт-міжнародник Володимир Воля.

За його словами, цей візит мав дві мети. Перша - це підготовка зустрічі глав держав, "хоча там дату ніхто не говорить".

"І я думаю, що визначена буде дата після того, як впродовж днів буде напрацьовано в рамках консультацій бачення того, як вирішувати ті проблеми, які Угорщина піднімає у відносинах з Україною", - зазначив політолог.

Другий "смисл" зустрічі сторін, зазначив Воля, - це те, що Угорщина розпочала офіційні консультації з Києвом з приводу вирішення "тих моментів, які угорська влада вважає проблемними", - зокрема, повернення угорській громаді в Україні той обсяг прав, які вона мала до 2015 року.

"Цей формат як раз по суті відбувається тепер в контексті того, що Європейський Союз починає переговори з Україною про вступ. Тому угорська влада започаткувала свій, так би мовити, окремий формат по вирішенню тих питань, які вона вважає проблемними у відносинах з Україною. Це звичайний процес, коли Євросоюз або НАТО веде переговори про вступ, висловлюють якісь зауваження, претензії, і далі починається формат врегулювання. ... З іншого боку, є затверджене українське законодавство, яке пройшло складний процес ухвалення, і навряд чи варто очікувати, що Україна зможе скасувати якусь частину норм", - вважає Воля. 

Він підкреслив, що по суті у понеділок саме розпочалися консультації між урядами Угорщини та України в контексті початку переговорів про майбутній вступ України до Європейського Союзу. При цьому законодавство, "якщо виходити з позицій Європейського Союзу", не може створене бути під окрему національну меншину, а повинно бути універсальним.

"Тобто будь-яка зміна законодавства про мови, про освіту, яка робитиметься з метою врахування побажань угорської влади означатиме, що такі самі зміни відбуватимуться для усіх національних меншин. І тут питання, що в Україні (відбулися - ред.) будь-які подібні зміни, викликатимуть бурхливу реакцію з боку багатьох опозиційних сил і груп", - додав політолог.

Експерт наголосив, що Києву буде потрібно більш активно працювати з Європейською комісією та Венеціанською комісією, для того, щоб розуміти, наскільки угорські запити "є обґрунтованими".

"Поки що компромісу немає, відбувається формалізація цього переговорного процесу в рамках вступу України до ЄС. І складається, так би мовити, реєстр тих проблемних моментів, які Угорщина вважає проблемними. Ну і консультації. Як довго вони можуть тривати? Дуже довго. Роками, доки не буде досягнуто або компроміс, або одна зі сторін піде на зустріч вимогам чи позиції іншої сторони. Але однозначно, що цей від процесу консультацій, який розпочався, залежить дата вступу до Європейського Союзу", - резюмував Воля.