Мобілізація обмежено придатних: з якими діагнозами можуть мобілізувати та що треба знати про роботу ВЛК?

Дата: 19.09.2023 14:16

Міноборони України затвердило наказ № 490 про внесення змін до Положення про військово-лікарську експертизу в ЗСУ (наказ Міноборони № 402), яким розширило перелік хвороб, з якими військовозобов’язаних можуть визнати придатними до служби, а також врегулювало проходження військової служби для обмежено придатних. Внесені зміни набули чинності 25 серпня.

ВІДТЕПЕР МОБІЛІЗУВАТИ МОЖУТЬ З ТАКИМИ ЗАХВОРЮВАННЯМИ:

2-в – клінічно вилікуваний туберкульоз;
4-в – вірусні гепатити з незначним порушенням функцій;
5-в – безсимптомний ВІЛ;
12-в — повільно прогресуючі та непрогресуючі з незначними порушеннями функцій та рідкими загостреннями анемії, порушення згортання крові, пурпура, геморагічні стани, інші хвороби крові та кровотворних органів, деякі порушення із залученням імунного механізму;
13-в – хвороби ендокринної системи з незначними порушеннями функцій ;
14-в – легкі короткочасні хворобливі прояви розладів психіки;
17-в – невротичні, пов'язані зі стресом і соматоформні розлади (фобії, тривожні, обсесивно-компульсивні, адаптаційні, соматофортні та інші невротичні розлади, неврастенія, реакції на важкий стрес) за помірно виражених, короткочасних проявів;
21-в – повільно прогресуючі хвороби центральної нервової системи;
22-в – епізодичні та пароксизмальні розлади.

До внесення змін, щодо осіб з захворюваннями, передбаченими цими пунктами, ВЛК не мала право виносити постанову "придатний до військової служби".

Тепер щорічно ВЛК запитуватимуть інформацію:

  • у закладів охорони здоров’я та лікарів, з якими укладено декларації -  дані медкарт та відомості про стан здоров'я;
  • в органів соцзахисту населення - відомості про осіб з інвалідністю;
  • у спеціальних і санаторних шкіл, навчально-реабілітаційних центрів - стосовно отримання медично-педагогічних характеристик;
  • в підрозділах охорони здоров’я держадміністрацій/органів місцевого самоврядування - списки лікарень, до яких прикріплятимуться для медичного обстеження і лікування громадяни допризовного і призовного віку, та дані на осіб, які перехворіли протягом останніх 6 місяців вірусним гепатитом, черевним тифом, паратифом, дизентерією, іншими інфекційними захворюваннями.

Крім того, відтепер у разі визнання військовослужбовця непридатним до служби за військовою спеціальністю, командир частини перед переміщенням військовослужбовця на іншу посаду може направити його на ВЛК для визначення придатності до служби за новою військовою спеціальністю.

Визначено, що у воєнний час та під час мобілізації, на особливий період відстрочка від призову за станом здоров’я надається військовозобов'язаному на строк від 2 до 6 місяців залежно від захворювання та прогнозованої тривалості лікування. 

Після закінчення відстрочки військовозобов'язані оглядаються для вирішення питання про придатність до військової служби.

ЩЕ ПРО ОБМЕЖЕНО ПРИДАТНИХ

Одночасно з постановою про обмежену придатність до військової служби ВЛК приймає постанову про придатність до військової служби за військовою спеціальністю.

У разі визнання особи обмежено придатною до служби, у постанові ВЛК у довільній формі вказується, які види служби та роботи протипоказані конкретно цій особі (з урахуванням військової спеціальності, займаної посади, віку).

Військовозобов’язані, визнані непридатними до військової служби в мирний час, обмежено придатними у воєнний час, повторно оглядаються ВЛК районних, міських ТЦК та СП за місцем перебування на військовому обліку після додаткового обстеження. Направляє на обстеження лікар - член ВЛК районного, міського ТЦК та СП.

Адвокат права