31 березня набуває чинності Закон України «Про медіа», який запроваджує додаткові механізми захисту національного інформаційного простору, зокрема, на період дії воєнного стану.
Як повідомляється у Телеграм каналі Верховної Ради України завдяки дії Закону отримаємо:
- конвергентний регулятор, що працюватиме зі всіма видами медіа;
- спеціальний розділ, який передбачає протидію російській агресії у медійній сфері;
- особливі повноваження для регулятора та механізми взаємодії між регулятором і медіа під час воєнного стану;
- регулювання онлайнових медіа, що поєднує ліберальні підходи (добровільна реєстрація) з відповідальністю за порушення обмежень щодо змісту інформації;
- чіткий перелік інформації, яка підлягає обмеженням;
- чіткий порядок і процедуру припинення використання стандарту аналогового телевізійного мовлення;
- зрозумілий і вичерпний перелік суб’єктів у сфері медіа та структуровані вимоги до них;
- механізм співрегулювання;
- інститут публічних аудіовізуальних медіа, який охоплюватиме не тільки Суспільного мовника, а й реформу комунальних місцевих телерадіоорганізацій і т.д.
В свою чергу, як заявила в коментарі для телеканалу Еспресо перша секретар Національної спілки журналістів України Ліна Кущ даний Закон може призвести до посилення самоцензури в українських незалежних медіа.
"Новий закон запроваджує систему санкцій для всіх медіа, від приписів до штрафів і припинення діяльності. Причому перелік підстав для таких санкцій досить широкий. Для невеликих видань ці штрафи можуть бути вбивчими, а оскарження штрафу в суді потребуватиме часу і грошей. Щоб уникнути санкцій від Національної ради з питань телебачення і радіомовлення, журналісти стануть відмовлятися від висвітлення гострих тем. Це призведе до самоцензури і до обмеження свободи слова в Україні", - зазначила перша секретар.
На думку Ліни Кущ, виконання норм закону потребуватиме від редакцій часу й ресурсів.
"Навіть щоб розібратися в тексті закону – а це понад 300 сторінок, - щоб стежити за оновленнями на сайті Нацради, журналістам доведеться витратити не один день. Журналісти не проти того, щоб медіа діяли у відповідності з сучасним законодавством, але проти додаткових витрат на адміністрування, яке несе з собою закон про медіа" - додала вона.
Нагадаємо, відтепер Нацрада регулюватиме діяльність усіх медіа, в тому числі аудіовізуальних, друкованих та онлайн.