Ще з 1 квітня 2022 року ФОП та юридичні особи з доходом менше 10 млрд грн отримали можливість від держави перейти на сплату єдиного податку 3-ї групи за ставкою 2%. І деякі, дійсно, скористалися такою можливістю, змінивши систему. Але потім почалися складнощі з тим, що база, з якої сплачувався єдиний податок – це весь дохід. І ця база в деяких підприємств вираховувалася більшою, ніж навіть у тому разі, якщо б платник податку залишився на загальній системі, коли податок сплачується лише з прибутку. А також сплачувати податок доводилося навіть тоді, коли витрати перевищували прибуток, і підприємство працювало у збиток. Проте наприкінці листопада Президент підписав відповідний новий закон, який дозволяє повернутись на спрощену систему оподаткування.
Ігор Ясько керуючий партнер ЮК Winner розповідає як повернутися на свою звичайну групу «спрощенцям».
Тут треба звернутися до Закону України від 3 листопада 2022 № 2719-IX, що набув чинності з 24 листопада 2022 року.
Як було раніше?
Платник податку міг самостійно відмовитися від спецгрупи з першого дня наступного місяця після прийняття рішення.
Якщо рішення про відмову від спецгрупи з 1 червня 2022, то заяву про відмову мали б подати не пізніше 31 травня 2022. Але що відбувалося б надалі – невідомо.
Існувала також норма про те, що сільгосптоваровиробники могли обрати 4-ту групу тільки через два роки після відмови від спрощеної системи.
Як тепер?
Тепер завдяки вищезгаданому закону № 2719-IX платник податку має право самостійно (шляхом подання заяви) відмовитися від використання спрощених особливостей оподаткування (спецгрупи 2%). Після цього платник податків повертається до системи оподаткування, на якій він перебував до обрання спрощеної.
Але є виняток: якщо у заяві про відмову від використання спецгрупи єдиного податку (ЄП) платник зазначив про перехід на сплату інших податків і зборів.
А пункт про сільгосптоваровиробників не застосовується до відмови від спецгрупи ЄП. Тобто с/г товаровиробники, які у 2022 році набули/підтвердили статус платника єдиного податку 4-ї групи, зараз вже не обмежені в праві повернутися, починаючи з 1 грудня 2022 року, на сплату ЄП 4-ї групи.
Які перевірки очикують на бізнес?
Окрім зняття обмежень на повернення з пільгової ставки на свою групу, платників податків можуть зацікавити і інші зміни. Наприклад, розширення переліку підстав для проведення позапланової перевірки, уточнення переліку строків, перебіг яких призупинено на час дії воєнного стану.
Знову змінами прибрали послаблення для бізнесу, які ввели на час воєнного стану. Закон №2719 розширив перелік перевірок, які тепер дозволено проводити податківцям.
Отже, до камеральних, фактичних та документальних перевірок на звернення платника чи через отримання податкової інформації додались ще документальні позапланові перевірки, якщо:
- платник податку не подав вчасно звітність щодо трансфертного ціноутворення;
- платник податків подав заперечення до акту перевірки чи скарги на прийняте за результатами перевірки ППР;
- орган контролю вищого рівня вирішив перевірити, чи добре податківці нижчого рівня роблять свою роботу;
- податковій треба проконтролювати операції за принципом «витягнутої руки»;
- платник податків не подав або подав з порушенням вимог звіт про контрольовані операції, документи щодо трансфертного ціноутворення або якщо були виявлені порушення під час моніторингу документації;
- іноземні державні органи передали дані до українських, повідомивши про порушення податкового, валютного та іншого законодавства;
- нерезидент веде господарську діяльність через постійне представництво на території України без взяття на податковий облік.
Крім того, Кабінет міністрів днями дозволив проведення позапланових перевірок бізнесу на підставі «окремих рішень центральних органів виконавчої влади».
До нерезидентів буде взагалі підвищена увага і на них чекає ще більше перевірок доходів, отриманих з України.
А як щодо строків?
Документальні позапланові перевірки, які почались до 24 лютого 2022 року та не були завершені, відновлюються на невикористаний строк. І важливо, що такі перевірки можуть розпочатися вже зараз. Якщо буде виявлено порушення, то на підприємство чекатиме відповідальність, тому що мораторій щодо накладення штрафів не діє. Але враховуються форс-мажорні обставини.
Документальні позапланові перевірки, які були розпочаті але не можуть бути завершені, можуть бути зупинені до усунення перешкод. Але це правило не поширюється на перевірки, якщо:
- було подано заперечення до акту перевірки; якщо заявлено до відшкодування з бюджету ПДВ на суму більше 100 000 грн;
- якщо контролюючий орган вищого рівня виявив невідповідність висновків акту перевірки.
Є ще такий момент: якщо платник податку не може своєчасно сплатити податки і збори чи подати звітність та/або документи, зареєструвати у реєстрах податкові або акцизні накладні, розрахунки коригування, подати електронні документи про залишки пального та обсяг обігу пального або спирту етилового тощо, то платники податків звільняються від відповідальності з обов'язковим виконанням таких обов'язків протягом шести місяців після припинення або скасування воєнного стану в Україні. Але і з цього правила, звичайно, є винятки. Треба розглядати кожну ситуацію окремо.