Позиція ЄСПЛ в питанні дерегуляції орендної плати за квартиру

Дата: 15.02.2023 18:29

Правова позиція ЄСПЛ у справі «PAŘÍZEK v. THE CZECH REPUBLIC» від 12.01.2023, заява № 76286/14 https://cutt.ly/k3u1iQL

Заявник скаржився, що на підставі судових рішень було збільшено суму орендної плати, яку він сплачував за проживання в квартирі, що спочатку була орендована за схемою контролю орендної плати.

Розглядаючи цю скаргу, ЄСПЛ зазначив, що національні суди зобов’язали Заявника сплатити заборгованість з орендної плати, яка відповідала різниці між контрольованою орендною платою та ринковою орендною платою в даному населеному пункті за попередній період. Таке втручання переслідувало законну мету – припинити дискримінацію певних категорій власників, щоб відновити їхнє право на мирне володіння своїм майном у розумінні ст.1 Протоколу №1 до Конвенції, порушене за часів комуністичного режиму.

У цій справі Заявник не зміг переконливо довести, що розмір ринкової орендної плати, яку йому було потрібно сплачувати, був надмірним по відношенню до його фінансового становища.

З огляду на наведене, Суд вважає, що одним з основних принципів, якого слід дотримуватися у сфері житлової реформи, є те, що збалансовуючи надзвичайно складні та соціально чутливі питання, пов'язані з узгодженням суперечливих інтересів власників житла та орендарів, держава повинна забезпечити справедливий розподіл соціального та фінансового тягаря, пов'язаного з трансформацією та реформуванням житлового забезпечення країни.

Відповідно порушення п.1 Протоколу №1 до Конвенції не було.

ZakonOnline