Президент Володимир Зеленський підписав закон про підвищення податків: скільки будуть платити українці?

Дата: 28.11.2024 19:40

Президент України Володимир Зеленський підписав ухвалений Верховною Радою закон про рекордне підвищення податків.  За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, цей закон набуде чинності з 1 грудня.

Про це йдеться у проєкт закону 11416-д на сайті ВРУ.

"Закон є однією з ключових вимог кредиторів та є важливим для наповнення коштами всіх витратних статей для оборони цього року та наступного", - зазначив очільник уряду.

Серед основних моментів документу, наступні:

Підвищення військового збору

Законом передбачено підвищення військового збору з усіх доходів громадян із 1,5% до 5%.

Як очікується, у 2025 році завдяки підвищенню податків доходи бюджету зростуть на 141 млрд гривень.

Підвищення ставки військового збору з 1,5% до 5% дасть 107,7 млрд гривень; встановлення військового збору для платників податків, які перебувають на спрощеній системі оподаткування, а саме, для фізичних осіб-підприємців I, II, III та IV груп – 13,7 млрд гривень, юридичних осіб III групи – 929 млн гривень.

Таким чином, якщо зараз ставка податку з доходів громадян становить 19,5% (18% плюс 1,5% військового збору), то тепер вона зросте до 23%.

Ставка 1,5% залишається для військовослужбовців та працівників ЗСУ, СБУ, СЗР, ГУР МОУ, Нацгвардії, ДПСУ, УДО, Держспецзв’язку та Держспецтранспорту.

Також передбачено встановлення військового збору для ФОП - платників єдиного податку І, ІІ та IV групи на рівні 10% розміру мінімальної зарплати (тобто 800 гривень на місяць).

Встановлення військового збору у розмірі 1% від доходу платників єдиного податку ІІІ групи.

З 1 січня 2025 року запроваджується щомісячна звітність з ЄСВ (єдиного соціального внеску), ПДФО (податку з доходів фізосіб) та ВЗ (військового збору) для всіх податкових агентів. До кінця 2024 року відповідна податкова звітність подається в щоквартальному режимі - це необхідно для "економічного бронювання".

Інші податки

Законом передбачено встановлення ставки податку на прибуток для небанківських фінансових установ (крім страховиків) на рівні 25%. 

Встановлена сплата щомісячних авансових внесків з податку на прибуток підприємств, які здійснюють діяльність з роздрібної торгівлі пальним.

Законом передбачено встановлення ставки податку на прибуток для банків за 2024 рік у розмірі 50%.

Для сільськогосподарських виробників збільшують мінімальне податкове зобов’язання. Мінімальна сума до сплати не може бути меншою за 700 гривень з гектара землі. Для земельних ділянок, де частка площі ріллі складає не менше 50%, – 1400 гривень з гектара.

Крім того, до складу оподатковуваного доходу за 2024 та 2025 роки не включається дохід у вигляді державної грошової допомоги (кешбеку), отриманий у рамках реалізації експериментального проєкту "Зроблено в Україні".