Відповідно до пункту 18 "Прикінцевих та перехідних положень" ЦКУ у період дії в Україні воєнного, надзвичайного стану та у 30-денний строк після його припинення або скасування у разі прострочення позичальником виконання грошового зобов’язання за договором, відповідно до якого позичальнику було надано кредит (позику) банком або іншим кредитодавцем (позикодавцем), позичальник звільняється від відповідальності, визначеної статтею 625 ЦКУ, а також від обов’язку сплати на користь кредитодавця (позикодавця) неустойки (штрафу, пені) за таке прострочення.
Неустойка (штраф, пеня) та інші платежі, сплата яких передбачена відповідними договорами, нараховані включно з 24.02.2022 року за прострочення виконання (невиконання, часткове виконання) за такими договорами, підлягають списанню кредитодавцем (позикодавцем).
Кредитні зобов’язання бувають 2 видів:
- грошовий кредит — це відносини щодо передачі грошей або речей, які їх заміняють, у власність боржника із зобов’язанням останнього повернути еквівалентну кількість грошей або речей;
- комерційний кредит — це відстрочка виконання зобов’язання за основним договором (купівля-продаж, підряд, надання юридичних послуг).
Внутрішньо переміщені особи звільняється від усіх видів штрафних санкцій по кредитним зобов’язанням.
Відповідальність за невиконання чи неналежне виконання ВПО, визначеною ч. 1 статті 9-2 цього Закону, зобов’язань за кредитним договором та/або договором позики покладається на рф як на державу-окупанта відповідно до норм і принципів міжнародного права.