Продаж житлового будинку в якому зареєстровані малолітні або неповнолітні діти

Дата: 23.02.2024 11:27

Питання:

Чи можу, я, знаходячись за кордоном, продати належний мені житловий будинок, в м.  Ізюм Харківської області, в якому зареєстрована моя 16 річна дочка.

Відповідь ProВласність:

Пропонуємо спочатку розібратися з такими не менш важливими поняттями, як неповнолітня та малолітня дитина.  Відповідно до діючого законодавства, дитина до 14 років є малолітньою,  дитина від 14 років до 18 є неповнолітньою.   

Якщо ми звернемося до Порядку вчинення нотаріальних дій нотаріусами України, зареєстрованого Наказом МЮ від 22.02.2012 року, за 296/5,  то відповідно до п.п.1.8, 1.9 при посвідченні правочину щодо відчуження нерухомого майна відчужувач цього майна подає заяву про наявність/відсутність прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування цим майном. З метою перевірки відсутності прав малолітніх та неповнолітніх дітей, недієздатних чи обмежено дієздатних осіб на користування відчужуваним нерухомим майном нотаріус має право додатково витребовувати від підприємств, установ і організацій відомості та документи, необхідні для вчинення такого правочину.

У разі виявлення з поданих відчужувачем документів, що право власності або право користування відчужуваним житловим будинком, квартирою, кімнатою або їх частиною мають малолітні або неповнолітні діти або недієздатні чи обмежено дієздатні особи, нотаріус повинен витребувати у відчужувача дозвіл органу опіки та піклування на вчинення такого правочину у формі витягу з рішення відповідної районної, районної у містах Києві та Севастополі державної адміністрації, відповідного виконавчого органу міських, районних у містах, сільських, селищних рад.

Тобто необхідність такого рішення виникає не лише, коли малолітня або неповнолітня дитина є співвласником або власником такого майна, а і має право користування/проживання у такому майні.

А як же зняти таких осіб з зареєстрованого місця проживання? 

Відповідно до п.п.51-52 Постанови №265 « Деякі питання декларування і реєстрації місця проживання та ведення реєстрів територіальних громад» подання заяви про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком до 14 років або особи, визнаної судом обмежено дієздатною або недієздатною, здійснюється одним із батьків або інших законних представників за згодою іншого з батьків або законних представників. Зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання такої дитини у гуртожитку закладу освіти у період чи після закінчення навчання.

Важливе зауваження, що подати таку заяву може лише один із батьків особисто за наявності згоди іншого батька.  Уповноважити це зробити іншу особу за нотаріально посвідченою довіреністю не можливо. Щодо згоди іншого батька, то підпис на такій заяві може бути посвідчений як українським нотаріусом, посадовою особою органів місцевого самоврядування так і українським консулом або іноземним нотаріусом. Такий алгоритм працює для дітей до 14 років.

Подати такі заяви можливо як через ЦНАП так і через цифровий Портал Дія.

(Принаймні у вищезгаданої постанові передбачена можливість подання такої заяви через цифрову платформу).

Фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років, вільно обирає собі місце проживання, за винятком обмежень, які встановлюються законом. ( стаття 29 ЦК України) та відповідно до п. 52 вищезазначеної Постанови зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) дитини віком від 14 до 18 років здійснюється за згодою її батьків або інших законних представників чи одного з них, крім випадку зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання такої дитини у гуртожитку закладу освіти у період чи після закінчення навчання.

Необхідно також пригадати статтю 18 Закону України « Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні»   № 1871-IX від  05.11.2021 року, яка дозволяє новому власнику житла  у разі подання  заяви про зняття із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) батьків або інших законних представників дитини чи одного з них така ДИТИНА підлягає зняттю із задекларованого або зареєстрованого місця проживання (перебування) РАЗОМ ІЗ ЇЇ БАТЬКАМИ або іншими законними представниками чи одним із них.

Що ж можна порадити нашій читачки, виходячи з всього, що було зазначено вище? Звернутися до органу опіки і піклування із заявою про надання дозволу на відчуження житлової нерухомості у зв’язку з виїздом дитини за кордон самостійно. Або таку заяву може подати адвокат. І вже після посвідчення правочину і переходу  житлової нерухомості, новий власник зможе самостійно звернутися з відповідно заявою та зняти з реєстрації усіх мешканців.