Порядок проведення медичного огляду для визначення придатності до військової служби встановлений Наказом Міноборони № 402. Проте, ВЛК далеко не завжди дотримуються цього порядку. На які порушення вказують суди та коли постанови ВЛК все ж вважаються законними?
Розповідає "Адвокат права".
1. Суди постійно наголошують, що тільки ВЛК як спеціальний орган має повноваження встановлювати медичний діагноз, а не суд. Суд не може визнавати діагнози неправильними, оскільки він не є медичним органом та перевіряє законність постанови ВЛК виключно в межах дотримання процедури її ухвалення.
У рішенні по справі №380/10192/23, суд дійшов висновку, що позивач саму процедуру не оскаржував, тільки поставлений діагноз, не вказав які порушення були саме при проведенні медичного огляду, а тому відмовив у скасуванні постанови ВЛК про придатність до військової служби.
До суду оскаржується тільки порушення порядку проведення медогляду, а поставлений діагноз - до ВЛК вищого рівня!
2. Медичний огляд для визначення ступеня придатності до військової служби військовослужбовців, які одержали поранення, здійснюється ВЛК тільки після закінчення лікування у відповідному лікувальному закладі.
Якщо військовослужбовця було направлено на медогляд з подальшим висновком про придатність до служби, коли ще є потреба у лікуванні, то це є незаконним.
Такого висновку дійшов адміністративний суд у справі № 160/10293/23, де також зазначив, що ВЛК не застосувало індивідуальний підхід щодо здоров’я, віку, освіти, військового фаху, досвіду та інших даних позивача для з’ясування можливості подальшого проходження ним військової служби на посаді, яка найбільше відповідає стану його здоров`я, що є порушенням, а тому визнав довідку ВЛК незаконною.
3. Якщо військовозобов'язаний мав усі можливості подати до ВЛК документи про хворобу, через яку він не може проходити військову службу за станом здоров`я, але не надав їх, то висновок ВЛК про придатність до служби без врахування цих документів є законним, адже на момент огляду ВЛК не порушила встановлений порядок.
Про це зазначено у рішенні Запорізького окружного адміністративного суду № 280/2845/23.
Крім того, суд зазначив, що надані позивачем документи лише відображають його фактичний стан на момент проведення відповідних досліджень в межах визначених позивачем скарг, а не його придатність до військової служби, оскільки повноваження щодо постановлення такого висновку надані виключно ВЛК.
4. У справі № 160/4834/23 суд виявив численні порушення проведення огляду військовозобов’язаного, а саме:
- ВЛК не надало можливості надати інформацію про стан здоров`я та відповідні документи щоб встановити реальну придатність до військової служби.
- У ВЛК відсутні медичні документи, які б свідчили про реальне проведення огляду лікарями. Картка містить лише висновок «придатний» та печатки з підписами спеціалістів.
- В картці обстеження та медичного огляду зазначено діагноз функціональні порушення ЖКТ. Але відомостей що в зв`язку з виявленою хворобою позивач оглядався за цими медичними показаннями лікарями відповідних спеціальностей немає.
- Не проведено ряд необхідних досліджень: рентгену, загальний аналіз крові, визначення групи крові та резус-належність, ЕКГ, дослідження сечі.
Усе це стало підставою для скасування постанови ВЛК.
5. У справі №520/10617/23 суд встановив, що огляд військовослужбовців обовязково проводиться хірургом, терапевтом, невропатологом, окулістом, оториноларингологом (для жінок - гінекологом), а за медичними показаннями - і лікарями інших спеціальностей. Обовязково виконуються загальні аналізи крові та сечі, ЕКГ-дослідження, флюорографія грудної клітини.
Проте ВЛК не надало суду доказів реального проведення огляду чоловіка лікарями, зокрема, не надано заповненої Картки обстеження та медичного огляду або історії хвороби позивача із необхідними відмітками про обстеження, а тому постанова про придатність до військової служби є незаконною.