путін у Китаї: Чи піде Сі заради росії на розрив з Європою?

Дата: 20.05.2024 20:00

В гостях у "дорогого друга" Сі Цзіньпіна російський диктатор пробув два дні. Він привіз із собою майже всіх ключових чиновників, свіжоперетасованих після його нещодавньої інавгурації. Вони приїхали зміцнювати зв'язки Кремля з Китаєм, від якого з кожним днем все більше залежить російська економіка та військова машина в умовах санкцій Заходу.

Водночас нещодавно з візитом до Сі приїздив президент Франції Макрон. Подейкували, що він міг домовитися з китайським лідером про зменшення підтримки росії.  

Політолог Руслан Бортник в коментарі ГолосToday висловив сумніви щодо такої угоди.

"Не схоже на те, що Макрон міг домовитися з Китаєм про зниження підтримки росії, тому що Китай вимагав би чогось у відповідь: розширення китайської присутності на європейських ринках, чи тиску на Україну з метою прийняття більш компромісних моделей мирного регулювання з боку Франції. А ми цього тиску з боку Франції поки не бачимо. Хоча небагато часу ще пройшло", - сказав експерт.
 
За його словами, путін намагається використати цей візит для того, щоб поглибити співпрацю з Китаєм, отримати доступ до сучасних китайських технологій, які можна буде використовувати під час бойових дій. 

Проблема в тому, що Китай розділяє з росією геополітичні цілі, але разом з тим Китай надзвичайно цінує і намагається зберегти свою присутність на західних ринках. Торгівля Китаю з західними країнами, які належать до їхньої зони впливу, складає 1,5 трлн доларів щорічно. В цей час з росією 250-300 мільярдів доларів. 

Цей дисбаланс, при якому торгівля з Китаєм для росії – це 33% зовнішнього товарообігу, а для Китаю торгівля з росією – лише 4%. Цей дисбаланс ставить росію в дуже слабку позицію при якій вона вимушена загравати з Китаєм. Намагається його втягнути в більш глибоку співпрацю, а Китай, незважаючи на симпатії до росії, не готовий жертвувати своїм економічним благополуччям, глобальною економічною роллю, яку він сьогодні має», - пояснив політолог. 

Бортник зауважив, що протягом цих двох днів сторони обмежилися традиційною політичною риторикою про боротьбу за багатополярний світ, черговими заявами про розширення співпраці, але стратегічних проривів немає. 

"Ми не можемо сказати, що великі суб'єкти господарювання двох країн починають розвивати відносини. Ми не можемо сказати, що вирішено питання кризи банківських переводів, що вирішено питання, наприклад, безвізового режиму між Китаєм та росією чи вирішено питання співпраці з військово-промисловим комплексом. Всі ці великі питання так і залишились підвішеними. Хоча під час зустрічі була велика таємна складова і повноцінно оцінити ці зустрічі ми зможемо лише через певний час", - резюмував політолог.