Щодо реорганізації орендаря у спосіб виділу, як підстави для припинення договору оренди землі

Дата: 18.12.2023 09:56

За Розподільчим балансом до нової юридичної особи, створеної внаслідок виділу, були передані права та обов`язки орендаря за договором оренди земельної ділянки.

ВПВС у постанові від 15.11.2023 у справі № 918/119/21 https://reyestr.court.gov.ua/Review/115598840 зазначила, що під час виділу юридична особа, яка реорганізується, продовжує свою діяльність за зменшеного обсягу активів (майна, майнових прав) і пасивів (обов`язків).

У контексті спірних правовідносин, які стосуються відчуження орендарем виділеній з нього юридичній особі права оренди земельної ділянки державної власності, норми статті 8-1 Закону № 161-XIV (що встановлюють спеціальні обмеження для відчуження орендарем права оренди земельної ділянки державної чи комунальної власності) є спеціальними щодо загальної норми ч. 4 ст. 32 цього Закону про те, що реорганізація юридичної особи - орендаря не є підставою для зміни умов або припинення договору.

Внаслідок передачі права оренди земельної ділянки за розподільчим балансом (активу, що формує вступний баланс) фактично відбулось відчуження цього права, тоді як нормою ч. 1 ст. 8-1 Закону № 161-XIV прямо заборонено орендарю на власний розсуд здійснювати розпорядження правом оренди земельної ділянки державної власності.

Така заборона встановлена безвідносно до способу, в який право оренди відчужується, є чіткою, була доступною, а наслідки її порушення - передбачуваними .

Порушення такої заборони є підставою для дострокового розірвання договору оренди землі відповідно до ч. 1 ст. 32 Закону № 161-XIV

Адвокат Михайло Гуцал