Щодо вимоги про визнання незаконним і скасування наказу ГУ Держгеокадастру

Дата: 21.03.2024 16:13

ВПВС у постанові https://reyestr.court.gov.ua/Review/117757951 від 12.03.2024 у справі № 927/1206/21 зазначила, що особа, законний інтерес або право якої порушено, може скористатися способом захисту, який прямо передбачено нормою цивільного права.

Обраний прокурором спосіб захисту шляхом оскарження рішення (наказу) уповноваженого органу (Держгеокадастру) про передачу земельної ділянки в комунальну власність безпосередньо передбачений у п. 10 ч. 2 ст. 16 ЦК України, є достатнім і ефективним у спірних правовідносинах, оскільки не відбулося її подальше відчуження.

Скасування рішення уповноваженого органу, яке продовжує діяти як підстава виникнення та існування права комунальної власності і внесення відповідного запису до Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, саме лише приведе до усунення порушення прав держави на особливо цінні об`єкти археологічної спадщини.

При цьому ВПВС навела свої попередні висновки, згідно яких:

- власник земельної ділянки може вимагати усунення порушення його права власності на цю ділянку, зокрема, оспорюючи відповідні рішення органів державної влади чи органів місцевого самоврядування, договори або інші правочини, та вимагаючи повернути таку ділянку;

- на підставі оскаржуваного рішення селищної ради було здійснено державну реєстрацію права власності на спірну земельну ділянку, отже, вимоги про визнання оспорюваного рішення недійсним як окремий спосіб захисту поновлення порушених прав можуть бути предметом розгляду в господарських судах.

Адвокат Михайло Гуцал