На сьогодні поширеними є випадки, коли громадяни отримують поштою або у додатку “Дія” від суду документ, який має назву “Судовий наказ”. Тоді, багато хто взагалі не знає що це таке та що робити з цим документом. Такі судові накази можуть стосуватися стягнення з особи боргів за житлово-комунальні послуги, аліментів, невеликих онлайн кредитів, мікрозаймів, позичок. Але потрібно звернути увагу на особливості цього документу, щоб знати як себе юридично захистити.
Що таке судовий наказ?
Судовий наказ — це спеціальна спрощена форма судового рішення, яке ухвалюється судом за результатами звернення до суду конкретної особи з певними вимогами майнового характеру.
Судовий наказ може стосуватися стягнення коштів наступного характеру:
- Аліменти.
- Борги за житлово-комунальні послуги.
- Заробітна плата.
- Мікрокредити, мікрозайми, кредити, онлайн-кредити.
Головною умовою для видачі судового наказу є наявність документів у особи, звернення до суду із заявою про видачу судового наказу і безспірність вимог заявника. Якщо ж з поданих документів суд вбачає спір та суперечка, то судовий наказ не видається і приймається ухвала про відмову у видачі судового наказу.
Зазвичай, суди видають такі судові накази дуже швидко, за декілька днів, а судове засідання не проводять, через те, що справа розглядається за правилами наказного провадження. Вам тільки прийде сам судовий наказ.
Як та куди оскаржити судовий наказ 2024?
Якщо сталося так, що ви отримали документ з назвою “судовий наказ” та не згодні з таким рішенням суду про стягнення з вас визначеної суми коштів, то потрібно готувати до суду окрему заяву про скасування судового наказу у письмовому вигляді.
Заява про скасування судового наказу повинна відповідати вимогам цивільного законодавства. Без юридичної підготовки написати таку заяву досить складно. Тому, питання складення заяви про скасування судового наказу краще довірити фахівцю — адвокату по цивільних справах. Адже, від правильності складення такої заяви залежить подальший результат розгляду справи судом. Також дуже важливі строки для скасування судового наказу: 15 днів з моменту його фактичного отримання. При цьому важливо, що в такому порядку не можна скасувати та оскаржити судовий наказ по аліментах.
При видачі судового наказу про стягнення аліментів потрібно окремо готувати позовну заяву про зміну/зменшення розміру аліментів.
Заява про скасування судового наказу: що має містити
Обов’язково заява про скасування судового наказу повинна містити:
- Назву суду, до якого подається заява. Зазвичай, це назва суду який і видав судовий наказ.
- Повні дані сторін у справі (заявник, боржник).
- Дані про судовий наказ, який оскаржується.
- Вимоги та документи, які додає боржник на підтвердження та спростування своєї позиції.
- Обґрунтування позиції.
- Підпис та дату.
- Квитанція про сплату судового збору за подання заяви.
Заява про скасування судового наказу має бути оформлена грамотно та акуратно за допомогою комп’ютерної техніки.
Якщо ж Ви не подасте заяву про скасування чи оскарження судового наказу, то далі розпочнеться примусове виконання цього документу через виконавчу службу. Тобто, виконавець зможе за невиконання цього рішення суду арештувати ваші картки, рахунки, майно тощо.
Підстави для скасування судового наказу
Якщо все ж таки ви вирішили оскаржувати судовий наказ, то обов’язково треба навести підстави для його оспорення.
Серед підстав скасування судового наказу можна виділити:
- незгода із сумою стягнення та розрахунками заборгованості.
- Якщо ви не є власником майна, не проживаєте у житлі, де з вас стягують заборгованість за житлово-комунальні послуги.
- Оспорення вимог заявника.
- Та інше, з урахуванням вашої справи і ситуації.