Спрощено порядок повернення в Україну громадян, примусово депортованих росією

Дата: 25.11.2022 10:41

Уряд з 14 листопада запровадив спрощений порядок повернення в Україну осіб, які були примусово переміщені окупантами на територію росії або до інших країн із числа:

  • громадяни України;
  • осіб, визнаних Україною особами без громадянства;
  • осіб без громадянства, які постійно проживають в Україні.

Так, відповідно до постанови Кабміну від 21.10.2022 № 1201 у разі втрати паспортних документів такі особи матимуть змогу в’їхати до країни на підставі посвідчення особи на повернення в Україну. Оформити його зможуть члени сім’ї таких осіб, а саме:

  • один із батьків;
  • інший законний представник особи у віці до 18 років;
  • дружина / чоловік;
  • повнолітні діти;
  • рідні (повнорідні, неповнорідні) брат/сестра;

Для цього їм необхідно буде звернутися до підрозділів Державної міграційної служби України із письмовою заявою та пакетом таких документів:

  • свідоцтвом про народження або документом про реєстрацію народження особи, посвідченим / легалізованим у встановленому порядку; АБО е-свідоцтвом про народження; АБО витягом з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження;
  • документом, що посвідчує особу законного представника, члена сім’ї (паспортом, е-паспортом тощо), та документом, що підтверджує повноваження особи або факт родинних стосунків (наприклад, свідоцтвом про шлюб, рішенням про призначення опікуном тощо).

У разі оформлення посвідчення особі у віці до 18 років, стосовно якої відсутня інформація в Реєстрі або відомчій системі ДМС, додатково треба буде надати 2 кольорові фотокартки такої особи розміром 3,5 х 4,5 см (для вклеювання до посвідчення) та розміром 10 х 15 см (для внесення відцифрованого образу обличчя особи шляхом сканування до відомчої системи ДМС).

Звертаємо увагу, що за відсутності родичів посвідчення оформлюється на підставі офіційного звернення Мінреінтеграції до територіального органу ДМС України.

У будь-якому випадку оформлюється такий документ безоплатно протягом 5 робочих днів та діє до 3-х місяців. При цьому відмовити в оформленні посвідчення можуть ЛИШЕ з підстав:

  1. звернення неналежної особи, у т.ч. за відсутності документів, що підтверджують її повноваження;
  2. надання документів та інформації не в повному обсязі;
  3. відсутності змоги ідентифікувати переміщену особу за даними з відомчих інформаційних систем, баз даних Реєстру, системи ДМС, інформації, поданої законним представником, членом сім’ї, Мінреінтеграції.
Юридичний порадник для ВПО