14 серпня забруднені води з цукрового заводу в смт Тьоткіно Курської області рф спричинили забруднення річки Сейм, а згодом і Десни. Забруднена вода дійшла до міста Чернігів і рухається до кордону з Київською областю.
За даними Укргідрометцентру, забруднена вода може досягнути водозаборів Київщини 14-16 вересня.
У Міністерстві захисту довкілля та природних ресурсів України надали пояснення щодо заходів, які держава вживає для локалізації та ліквідації надзвичайної ситуації і роз'яснення чи існує загроза для водопостачання Києва.
Зокрема, там повідомили, що робиться все, щоб зменшити рівень загрози та забезпечити очищення води, а саме:
- Держводагентство, Держекоінспекція здійснюють посилений кризовий моніторинг стану вод: щодоби відбираются проби води для проведення досліджень.
- Органами місцевого самоврядування вжиті заходи щодо обмеження купання, використання річкової води для господарських потреб та напування худоби, а також вилову риби та її реалізації на місцевих ринках. Зібрано і утилізовано 29,5 тонн риби.
- Триває насичення води розчиненим киснем на окремих ділянках річки Десна задля пришвидшення очистки річки від органічного забруднення.
- Броварською міською радою спільно з Держводагентством розпочато облаштування двох систем аерації біля с. Пухівка та с. Літки Київської області. Визначається місце розташування ще однієї установки на р. Десна.
- У місці водозабору на Київщині встановлено додаткове бонове огородження, яке запобігає потраплянню бруду та сміття, що перебувають на поверхні води.
- Київводоканал на першому підйомі Деснянської водозабірної станції встановлює дозатор активованого вугілля. Заготовлено 120 тонн, має вистачити на 15 діб. У випадку погіршення показників якості води у Десні Київводоканал застосовує технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи.
Ситуація на поточний момент наступна:
- Стан річки Сейм поступово покращується.
- Стан річки Десна – забруднення сповільнюється та потроху просувається у межах Чернігівщини. Фіксується точково і не має однорідного характеру. На Київщині – забруднення не фіксується.
- Для запобігання просуванню забруднення вниз по течії Десни, насичення води киснем, безпеки водопостачання та збереження якості води, яку отримують кияни, встановлені 3 аераційні установки та компресор біля м. Чернігів, і 10 вересня встановлені ще додаткові аераторні установки на р. Десна у 4 локаціях (Чернігівська область – с. Шестовиця, с. Надинівка; Київська область – с. Пухівка та с. Літки).
Чи вплине забруднення на якість питної води у Києві?
Фіксується, що забруднення, яке рухається Десною до Київської області, менш концентроване, ніж було на початку у річці Сейм та у точках відбору води на Чернігівщині. До Київщини забруднення якщо і дійде, то у ще меншій концентрації.
За даними Київводоканалу та оцінками науковців, очисні споруди Київводоканалу справляться із забрудненням у разі його доходження до точок водозабору. Тож якість води у кранах споживачів не зміниться та відповідатиме вимогам Державних санітарних норм і правил. Єдиний ризик - можливий запах. Однак для його усунення Київводоканалом заготовлено 120 тонн пилоподібного активованого вугілля. У випадку погіршення показників якості води у Десні Київводоканал застосовуватиме технологію посиленого очищення води з використанням пилоподібного активованого вугілля. Це дозволить усунути органічні забруднення та неприємні запахи.