В Україні зниклими безвісти вважаються 55 тисяч осіб: нагадуємо, як має відбуватися їх пошук

Дата: 30.09.2024 10:38

Реєстр осіб, зниклих безвісти за особливих обставин, містить інформацію про 55 тисяч осіб, більшість із яких – це військовослужбовці.

Про це розповів заступник міністра внутрішніх справ України Леонід Тимченко.

Ця цифра є досить динамічною: коли місце перебування зниклих безвісти осіб встановлюють, у деяких випадках виявляється, що громадянин, наприклад, – у полоні. На жаль, встановлюються й факти гибелі серед тих, кого вважали зниклими безвісти.

Як відбувається пошук зниклих, нагадує "Адвокат права".

Під час збору біологічного матеріалу у родичів зниклих безвісти, які перебувають за кордоном, Національна поліція отримала 751 ДНК-профіль. Зокрема, 107 родин змогли знайти своїх рідних серед невпізнаних тіл. Збір ДНК проводився в Польщі, Чехії, Словаччині, Німеччині, Іспанії, Італії та Туреччині, а також планується організувати у Швейцарії.

Відповідно до статті 5, 6 Закону України «Про правовий статус осіб, зниклих безвісти за особливих обставин» особа, зникла безвісти за особливих обставин, має право на всебічне розслідування обставин її зникнення та встановлення її місцеперебування. Держава зобов'язана вжити всіх можливих заходів для розшуку особи, зниклої безвісти за особливих обставин.

Особам, які зникли безвісти за особливих обставин під час проходження військової служби, надаються гарантії, передбачені Законом України «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» та іншими актами законодавства України.

Починаючи з 01 травня 2023 року в Україні запрацював Єдиний реєстр осіб зниклих безвісти під час бойових дій та окупації, держателем якого є Міністерство внутрішніх справ. Перший крок, який треба зробити, якщо ви втратили зв’язок із рідними (або знаєте про смерть людини, але її тіло – не на підконтрольній Україні території або ж зникло), – написати заяву до поліції.

Що робити, якщо ви вже це зробили, але інформація відсутня у реєстрі?

По-перше, перевірте дані про розшук на сайті МВС у розділі «Зниклі громадяни та діти». Введіть прізвище зниклого й натисніть «Пошук». Якщо система його не знаходить, можливо, в заяві прізвище чи інші дані були написані з помилками. Щоб внести зміни, зверніться до підрозділу Нацполіції, куди подавали заяву про розшук, або до Секретаріату Уповноваженого з питань осіб, зниклих безвісти за особливих обставин. До заяви треба додати копії документів, що засвідчують правильні дані особи.

По-друге, перевірте, що написано у витягу з Єдиного реєстру досудових розслідувань (ЄРДР), який видає слідчий після написання вами заяви до поліції.

По-третє, звертайтеся з питаннями про відсутність людини в реєстрі до представника Уповноваженого у вашому обласному центрі. На сайті є список із контактами по регіонах.