Ч.4 ст.185 КК України не передбачає такого тлумачення та кваліфікуючої ознаки як вчинення крадіжки в умовах воєнного стану або на території де проводяться бойові дії.
Рішення ВС у справі № 742/925/23 від 31.01.2024 https://cutt.ly/9w14DBY6
У цій справі суд апеляційної інстанції зробив висновок, що у діях обвинуваченого відсутня така кваліфікуюча ознака, як вчинення крадіжки в умовах воєнного стану та перекваліфікував його дії на ч.3 ст.185 КК України. Обґрунтовуючи своє рішення в цій частині, апеляційний суд зазначив, що у місті, де була вчинена крадіжка, бойові дії не проводилися і на цей час не проводяться, усі його мешканці живуть звичайним життям, а обвинувачений при вчиненні кримінального правопорушення не використовував умови воєнного стану.
ККС ВС не підтримав наведеної вище позиції апеляційного суду.
Відповідно до змін, внесених Законом України №2117-IX від 03.03.2022 «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо посилення відповідальності за мародерство» крадіжка, вчинена в умовах воєнного або надзвичайного стану, кваліфікується за ч.4 ст.185 КК України, санкцією якої передбачене покарання у виді позбавлення волі на строк від 5 до 8 років.
При цьому норма закону України про кримінальну відповідальність, передбачена ч.4 ст.185 КК України, підлягає застосуванню у разі «вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або надзвичайного стану», а «вчинення злочину з використанням умов воєнного стану» (п.11 ч.1 ст.67 КК України) як обставина, що обтяжує покарання, може бути врахована судом лише в аспекті індивідуалізації кримінальної відповідальності. За ч.4 ст.185 КК України кримінальна відповідальність передбачена за вчинення кримінального правопорушення в умовах воєнного або надзвичайного стану на території, на якій він введений.
Отже, ч.4 ст.185 КК України не передбачає такого тлумачення та кваліфікуючої ознаки як вчинення крадіжки з використанням умов воєнного стану або вчинення її на певній території України, де проводяться бойові дії.