Народний депутат від Слуги народу, голова комітету ВР з питань економічного розвитку Дмитро Наталуха в інтерв'ю Radio NV розповів про економічне бронювання від мобілізації, яке передбачене законопроєктом № 11331.
Так, за словами нардепа ідея полягає в тому, щоб дати можливість саме підприємствам — тобто реальному сектору економіки, бізнесу — самостійно визначати, яких саме співробітників вони хочуть залишити на місцях для того, щоб мати можливість прогнозувати свою подальшу діяльність.
Для цього підприємствам надаватиметься право на власний розсуд бронювати співробітників, незалежно від їхньої заробітної плати та посади, яку вони обіймають в компанії. Тобто визначати цих співробітників і бронювати їх шляхом сплати збільшеного військового внеску розміром 20 тисяч гривень на місяць за людину.
При цьому передбачається кількісне обмеження щодо таких спеціалістів, які можуть бути заброньовані, — це 50% від кількості військовозобов'язаних в штаті підприємства.
"От в цьому полягає ця модель. Вона достатньо проста. Вона відрізняється від інших моделей тим, що у нас немає ніяких критеріїв. Ми не прив’язуємо можливість бронювання до зарплати. Ми не прив’язуємо бронювання до певної посади. Тобто ми намагаємося максимально уникнути того, щоб дати комусь право говорити, що воюють тільки бідні або воюють тільки низькопосадові особи" - зазначив Дмитро Наталуха.
За словами народного обранця працівник може заробляти і 35 тисяч, і 5 тисяч - це не впливає на можливість роботодавця забронювати співробітника. Єдиний критерій — для роботодавця це має бути справді цінним, критичним співробітником, від якого залежить робота підприємства.
Тобто в такій моделі платить не сам співробітник за себе, що виключає аргумент, що заброньовані можуть бути тільки ті, у кого є гроші, а платить роботодавець.
Модель бронювання, передбачена в даному законопроекті, за словами депутата, відноситься абсолютно до всіх підприємств.
Наталуха зауважив, що у процесі дискусії на самому початку розглядали можливість прив’язки до певних галузей або доповнення до певних індустрій але який би критерій не обирали у якості визначального для такої галузі - наприклад, критерій «скільки та чи інша галузь генерує податків» чи «скільки та чи інша галузь працевлаштовує людей», — завжди виникали несправедливі ситуації, коли за критеріями формально підпадали страховики або банкіри, як галузі, які генерують дуже багато податків, а не підпадали, наприклад, СТО, які насправді мають на сьогодні визначальне значення для ремонту засобів і машин для волонтерів і військових.
Тому постало питання справедливості і адекватності і дійшли до висновку, що дуже важко визначити якісь ідеальні критерії, які би вписалися в існуючу модель. Тому їх всі прибрали. Єдиний критерій — це те, що роботодавець сам визначає, кого бронювати, незалежно від тієї сфери, в якій він працює.