Стислий алгоритм дій по розлученню під час війни:
1. Ті, що перебувають в Україні, мають звернутися із заявою про розірвання шлюбу до українського відділу реєстрації актів цивільного стану. Подати заяву можна й онлайн, за допомогою державного ресурсу dracs.minjust.gov.ua. Але для завершення процедури подружжю все одно доведеться відвідати відділ РАЦС офлайн.
2. Ті, що за кордоном, можуть написати таку ж заяву в найближчій консульській установі України. Зразок заяви надають на місці. Із собою треба мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінал свідоцтва про шлюб.
Такий спосіб можуть застосувати українці, у яких немає неповнолітніх дітей і на момент подачі заяви дружина не вагітна. Для цього їм необхідно мати паспорти, ідентифікаційні коди та оригінали свідоцтва про шлюб.
Але коли в подружжя є діти, або хтось – чоловік чи дружина – проти розлучення, доведеться діяти в судовому порядку на території України. Тож тим, хто за кордоном, доведеться повернутися на Батьківщину або ж знайти адвоката, який подасть позов та захистить інтереси в суді.
Для цього один із подружжя або адвокат подає до суду наступні документи:
• позовну заяву про розлучення;
• оригінал свідоцтва про шлюб;
• копії свідоцтва про народження неповнолітніх дітей (якщо є спільні діти в шлюбі);
• квитанцію про сплату судового збору (крім випадків, коли особа звільнена від його сплати);
• копії паспортів та ідентифікаційних кодів Позивача та Відповідача;
• копії позовної заяви та всіх додатків для Відповідача.
Зараз є можливість подати позов та брати участь у судових засіданнях дистанційно через електронний суд https://id.court.gov.ua/.