Як відбуватиметься відновлення житлового фонду розповіла голова партії "Слуга народу" Олена Шуляк

Дата: 14.04.2022 18:27

Про відновлення житлового фонду, яке було зруйноване у наслідок військової агресії з боку росії розповіла у інтерв'ю Interfax - Україна голова партії "Слуга народу", голова Координаційної ради з вирішення проблемних питань у містобудуванні Олена Шуляк.

Згідно законопроєкту №7198, люди, житло яких було зруйновано та які зафіксували це через "Дію", матимуть право отримувати компенсацію не грошима, а квадратними метрами.

Законопроєктом визначено коло осіб, які мають право на отримання компенсації, до яких, крім власників зруйнованого або пошкодженого майна належать також:

  • особи, які здійснили інвестування та фінансування будівництва об'єктів житлового будівництва щодо яких отримано право на виконання будівельних робіт та які не прийнято в експлуатацію;
  • члени житлово-будівельних (житлових) кооперативів, які викупили квартиру, інше житлове приміщення кооперативу, але не оформили право власності на нього;
  • спадкоємці цих осіб;
  • об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, управителі багатоквартирних будинків, житлово-будівельні (житлові) кооперативи, які здійснюють утримання відповідних будинків, щодо відновлення пошкодженого спільного майна багатоквартирного будинку.

Заява може бути подана особою, яка відповідно до закону матиме право на отримання компенсації.

У той же час, з метою певного спрощення процедури отримання права на компенсацію, законопроєктом передбачено, що якщо пошкоджений об’єкт нерухомості перебував у спільній власності декількох осіб, заява про отримання компенсації може бути подана одним із співвласників. У такому разі вважатиметься, що заява подана всіма співвласниками.

1

На першому етапі необхідно буде подати заяву.

До заяви додаються документи, які підтверджують право на отримання компенсації (наприклад: документ про право власності на житло (якщо відомості про таке право наявні в Держреєстрі речових прав додавати документ не потрібно, необхідно вказати лише номер в цьому реєстрі).

Але, якщо є складнощі з поданням документів (наприклад, для вимушених переселенців), достатньо обмежитись заявою, а підтверджуючі документи додати пізніше. Якщо ж якісь документи втрачені або знищені, заявник зможе звернутись до утвореної органом місцевого самоврядування комісії для сприяння та допомоги в такому відновленні.

Відомості про обстеження пошкодженого майна та оцінку вартості збитків подаються заявником лише за бажанням.

За замовчуванням – отримання цієї інформації є сферою відповідальності органів, які займатимуться питаннями щодо надання компенсації.

Щодо оцінки втрат та перевірки і фіксування таких фактів законопроєкт №7198 визначає два підходи до вирішення цього питання.

Коли мова йде про компенсацію у вигляді нового житла (якщо будинок повністю зруйнований або пошкодження є настільки значними, що його визнано таким, що не підлягає відновленню), то на рівні Кабміну має бути розроблена відповідна методика, за якою рахуватиметься вартість квадратного метра житла у певній місцевості і вже виходячи з площі зруйнованого житла рахуватиметься сума компенсації. У такому разі, питаннями обрахунку суми компенсації займатимуться спеціально утворені комісії органів місцевого самоврядування.

Коли мова йде про об’єкти, які потребують ремонту, оцінку проводитимуть суб’єкти оцінювальної діяльності, які складатимуть відповідні звіти про оцінку щодо кожного пошкодженого об’єкту.

2

Законопроєктом пропонується бюджетне фінансування надання компенсації.

Зокрема, Кабінету міністрів передбачається доручити затвердити Порядок та умови надання і використання субвенції з держбюджету місцевим бюджетам на забезпечення компенсації за пошкоджені та знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією рф, а також щорічно в державному бюджеті передбачати видатки для здійснення заходів, передбачених законопроєктом.

Також, для відновлення житлового фонду можуть використовуватись і донорські кошти міжнародних організацій, і репарації, і кошти з інших джерел, не заборонених законодавством.