Як відбувається бронювання журналістів та працівників редакцій під час воєнного стану - коментар юриста

Дата: 28.06.2024 14:24

Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» закріплено можливість надання відстрочки від призову від військової служби на час мобілізації, внаслідок так званого «бронювання» працівників, директорів, кінцевих бенефіціарів підприємств, установ та організацій, що мають статус критично важливих, а також для працівників органів державної влади та органів місцевого самоврядування.

Коментар для НСЖУ надав юрист Даніл Сербін, IBC Legal Services.

Конкретні критерії та порядок, за якими здійснюється віднесення підприємств до категорії критично важливих, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27 січня 2023 р. № 76 «Деякі питання реалізації положень Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію” щодо бронювання військовозобов’язаних на період мобілізації та на воєнний час» (далі – «Постанова №76»), що зі змінами та доповненнями діє на сьогоднішній день.

Відповідно до тексту Постанови №76, цей Порядок визначає механізм бронювання під час воєнного стану військовозобов’язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:

  • в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування;
  • на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період;
  • на підприємствах, в установах та організаціях, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;
  • у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна, відповідно до укладених міжнародних договорів України.

Однією із останніх законодавчих новел є те, що відтепер військовозобов’язані особи, які відносяться до вищезазначених категорій, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Нагадаю, що раніше суттєвою перепоною для здійснення бронювання було те, що відповідні органи відмовляли у бронюванні військовозобов’язаних працівників, які мали так звані «дефіцитні військово-облікові спеціальності». Тобто нарешті ця перешкода усунута, шляхом внесення відповідних доповнень до тексту Постанови №76 і надалі забронювати можна буде в тому числі осіб офіцерського складу та осіб, що мають військово-облікові спеціальності, віднесені до категорії «дефіцитних».

Також однією із позитивних змін є вдвічі збільшений строк дії відстрочки від мобілізації у зв’язку з бронюванням, який відтепер становить 12 місяців, в порівнянні з 6-ма місяцями, на які відстрочка надавалась раніше.

Проте на жаль, до сих пір, скористатись функцією бронювання своїх співробітників мають можливість далеко не всі організації. Не беручи до уваги державні органи, інші спеціалізовані установи, органи місцевого самоврядування, та підприємства, що забезпечують потреби ЗСУ та інших військових формувань, для того, щоб редакція отримала можливість здійснювати бронювання працівників, вона має попередньо отримати статус «критично важливого для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період».

Базово, критеріїв з використанням яких здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі – «Критерії»), як і раніше всього сім.

За загальним правилом, для того, щоб організація могла отримати статус «критично важливої», необхідним є відповідність щонайменше трьом критеріям. Попри це, окремі суб’єкти можуть отримати бажаний статус у разі відповідності всього двом критеріям.

Серед організацій, які можуть отримати статус критичності при відповідності двом критеріям, зокрема, наступні:

  • підприємства, установи та організації, які провадять діяльність у сфері охорони здоров’я, ветеринарної медицини, освіти та науки, фізичної культури і спорту, соціального захисту (з включенням до Реєстру надавачів та отримувачів соціальних послуг) та належать до державної чи комунальної форми власності з включенням до Реєстру неприбуткових установ та організацій або утримуються за рахунок коштів державного чи місцевого бюджету, або надають населенню безоплатні послуги, необхідні для забезпечення життєдіяльності населення, на постійній основі;
  • лінійні аудіовізуальні медіа, які здійснюють ефірне наземне багатоканальне (цифрове) телевізійне мовлення з використанням радіочастотного ресурсу, програмне наповнення якого складається переважно з інформаційних та/або інформаційно-аналітичних передач, або які залучені до системи оповіщення, та їх афілійовані особи, а також державні та комунальні заклади культури;

Двом критеріям, досягнення та виконання яких є простішим, в порівнянні з іншими, є критерії №5 – відсутність заборгованості із сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та №6 – розмір середньої заробітної плати застрахованих осіб – працівників на підприємстві, в установі, організації за останній календарний квартал становить не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 р.

У випадку, якщо організація не відноситься до категорії суб’єктів, для яких є достатнім відповідність лише двом критеріям, рекомендуємо звернути увагу на третій критерій під номером (№) 4 – має важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади.

Критерії, за якими здійснюється визначення підприємства, установи, організації, які мають важливе значення для галузі національної економіки чи забезпечення потреб територіальної громади, встановлюються органами виконавчої влади, іншими державними органами, органами державного управління, юрисдикція яких поширюється на всю територію України, за сферою їх управління чи галуззю національної економіки або обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) з урахуванням потреб територіальної громади;

Тобто такі критерії затверджуються відповідними міністерствами, а також обласними військовими адміністраціями та Київською міською військовою адміністрацією.

Наразі кожним органом виконавчої влади та кожною військовою адміністрацією було затверджено свої критерії. Так, зокрема Міністерством культури та інформаційної політики України було затверджено відповідні критерії Наказом №106 від 10.03.2023 (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/z0512-23#Text).

Київською міською військовою адміністрацією було затверджено критерії, за якими організації визначаються такими, що мають важливе значення для задоволення потреб територіальної громади міста Києва в особливий період, яких зі змінами та доповненнями наразі нараховується загалом 50 критеріїв. При цьому, одним із таких критеріїв є наступний – медіа (аудіовізуальні (електронні) засоби масової інформації) органів державної влади та органів місцевого самоврядування, які висвітлюють інформацію про діяльність цих органів та метою діяльності яких є поширення суспільно важливої інформації в місті Києві.

Розпорядженням Харківської обласної військової адміністрації № 162 В від 24 квітня 2023 року було затверджено Критерії за якими здійснюється визначення підприємств, установ і організацій, які мають важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Харківської області. Так, серед зазначених критеріїв, міститься критерії під номером (№) 12 для підприємств, які провадять діяльність у сфері масових комунікацій. Так, якщо організація вказаної сфери відповідає всім визначеним в Розпорядженні критеріям, вона має всі шанси отримати статус критично важливої та здійснювати подальше бронювання військовозобов’язаних працівників.

При цьому, в Розпорядженні № 162 В Харківської ОВА міститься також застереження про те, що навіть у разі якщо підприємство не відповідає зазначеним критеріям, але є важливим для соціально-економічного розвитку відповідної територіальної громади, воно може бути визначено таким, що має важливе значення для задоволення потреб територіальних громад Харківської області, за обґрунтованим поданням з конкретним зазначенням відповідних показників.

Водночас, до прикладу Критерії Одеської, Дніпропетровської військових державних адміністрацій не містять положень, що дозволили б отримати статус критично важливого підприємства місцевим медіа, зареєстрованим на території таких територіальних громад. 

Підсумовуючи, у випадку віднаходження серед Наказів та Розпоряджень бажаного третього критерія, за умови відповідності якому та двом іншим, зокрема, описаним вище, редакція медіа може мати всі шанси отримати статус критично важливої організації та відповідно в подальшому мати доступ до здійснення бронювання найцінніших військовозобов’язаних працівників.

На жаль, законодавець до сих пір не розробив належного механізму бронювання від призову під час мобілізації для працівників медіа та незалежних журналістів, внаслідок чого члени медіа суспільства мають нарівні з великими товаровиробниками та міжнародними компаніями з представництвами в Україні шукати шляхи виходу із ситуації, що звісно значно зменшує їхні шанси на успіх.

Національна спілка журналістів України продовжує закликати до створення та законодавчого закріплення процедури отримання відстрочки для військовозобов’язаних журналістів вітчизняних медіа, які попри війну та всі складні обставини, продовжують виконувати свої професійні функції та продовжують поширювати об’єктивну правду та незаангажовану інформацію.

Ми також закликаємо військові державні адміністрації всіх областей України внести зміни до відповідних розпоряджень, якими були затверджені Критерії таких ОВА, адже саме місцеві медіа, особливо на територіях невеликих громад, забезпечують інформування населення стосовно останніх новин та дозволяє місцевим мешканцям «тримати руку на пульсі» стосовно подій, що відбуваються.

Водночас нагадуємо, що для того, аби зрозуміти чи відповідає конкретна редакція затвердженим критеріям, в кожному окремому випадку, необхідно здійснити перевірку установчих документів медіа, документів бухгалтерського обліку та проаналізувати подані звітності. В цьому всім бажаючим зможуть допомогти професіонали гарячої лінії юридичної допомоги НСЖУ.