В українському суспільстві десятки років обговорюється тема про надання прав цивільному населенню володіти вогнепальною зброєю. Однак донині це питання залишається не вирішеним. Наразі Україна залишається чи не єдиною державою Європи, яка досі не має спеціального закону про зброю.
Через повномасштабне вторгнення рф в Україну знову постало питання щодо надання цивільним особам права на вільне володіння вогнепальною зброєю. І зрозуміло, адже під час війни виникла гостра необхідність самозахисту. Проте поки закон про зброю не прийнято, уникнення правового регулювання створює потенційні загрози для зростання кількості нелегальної зброї серед населення. В суспільстві вже навіть заговорили про «легалізацію» зброї.
Міжнародний експерт з питань безпеки Сергій Шабовта надав детальне розяснення по цьому питанню для ГолосToday.
«Я вже багато років знаходжусь у цій сфері. І мене повязує багаторічна дружба з відомою людиною – Георгієм Учайкіним, з яким ми колись починали цей шлях щодо регуляції (обігу вогнепальної зброї). В Україні більше ніж за 30 років незалежності влада не прийняла хоч би якийсь закон, який регулював би обіг вогнепальної зброї для цивільних громадян. Немає такої норми, зовсім нема. Йдеться про те, щоб взагалі унормувати обіг вогнепальної зброї для цивільного призначення», - розповів експерт і зауважив, що у більшості цивілізованих держав ця норма є. Там вона розвинена в різній мірі, має деякі різниці нормування.
Сергій Шабовта зауважив, що Україна нині є лідером у світі по рівню злочинності. А зараз, під час воєнного стану, суспільство поставили перед вибором і необхідністю захищати себе, своє майно та своїх близьких, тому що держава не буде справлятися з цими проблемами. Тому він вважає, що закон про цивільну вогнепальну зброю потрібен.
«Закон визначає норму. Він абсолютно не закликає всіх. Більше того, сам закон так і розробляється, щоб зрозуміло і цивілізовано обмежити можливість тих чи інших категорій громадян отримати таку зброю на законних підставах. В першу чергу, такі обмеження з точки зору віку, стану здоровя, соціального статусу. Тому що в людини, яка, наприклад, мала вже якісь злочини за плечима, мала судимості, - вона не має морального права отримати відкритий дозвіл на отримання такої зброї. І це нормальні норми, вони в тому числі передбачають і закладену в закон систему підготовки людей, систему формування певного бачення суспільства. Якщо приймається закон і починає діяти, то суспільству обовязково треба формувати зрозуміле бачення відповідальності кожної людини, яка в тій чи іншій мірі буде приймати рішення на можливе застосування вогнепальної зброї», - зазначив Сергій Шабовта.