Рішення ВС у справі № 225/2213/20 від 06.11.2023 https://cutt.ly/owU9NaO2
Приватний виконавець звернулася до суду з поданням про тимчасове обмеження у праві виїзду за межі України боржника. Суд першої інстанції відмовив у задоволенні цього подання. Апеляційний суд повернув апеляційну скаргу приватного виконавця з підстав несплати судового збору, не знайшовши правових підстав для задоволення клопотання про звільнення її від сплати судового збору.
КЦС ВС погодився з висновком апеляційного суду з огляду на наступне.
Ст.8 Закону України «Про судовий збір» встановлено чіткий і вичерпний перелік умов, а також суб'єктних та предметних критеріїв, за наявності яких, з огляду на майновий стан сторони, суд може, зокрема, звільнити від сплати судового збору.
Зазначеною нормою прямо передбачено право суду, зокрема, звільнити від сплати судового збору саме позивача - члена малозабезпеченої чи багатодітної сім'ї, а заявник (скаржник) не є позивачем у справі.
У даній категорії справ приватний виконавець не діє в особистих інтересах, а є суб'єктом, який здійснює виконання судового рішення, тож вона не є особою, яка належить до категорії осіб, стосовно яких законодавцем встановлені пільги щодо сплати судового збору, тому підстав для звільнення її від сплати судового збору немає.
Отже, за певних умов суд може звільнити від сплати судового збору саме сторону в справі.
З аналізом судової практики у сфері приватного права можна ознайомитись на телеграм-каналі «Трохи про приватне право» Василя Крата, судді Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду, за посиланням: https://t.me/glossema.