Зимова підтримка: які програми підтримки українських родин впроваджуються Урядом?

Дата: 23.12.2024 10:00

В Україні до зимового періоду було запроваджено низку програм підтримки українських родин.

Вони впроваджуються Урядом за ініціативи Президента Володимира Зеленського.

Більш детально про діючі програми та ті, які будуть запроваджені найближчим часом.


Зимова єПідтримка

Одноразова виплата 1000 грн усім українцям в тому числі неповнолітнім на підконтрольній Україні території.

Як отримати:

  • через застосунок «Дія»
  • у відділеннях Укрпошти
  • у відділеннях банків-партнерів

На що можна витратити?

Отримані кошти можна витратити на оплату комунальних та медичних послуг, освіту, транспорт, мобільний зв'язок, страхування та інші послуги. Також можна купити книги та іншу друковану продукцію, ліки та медичні вироби українського виробництва, що зареєстровані в програмі «Національний кешбек» і продаються в торгових точках, які приєдналися до програми. Більше деталей на сайті програми. Передбачена також можливість витратити кошти на благодійність, задонатити на ЗСУ або придбати військові облігації.


Доступні субсидії

Уряд розширює програму субсидій, аби кожен міг отримати необхідну допомогу при сплаті комунальних послуг. Для тих, хто отримував субсидії в попередні періоди, перерахунок відбувся автоматично.

Якщо родина спожила значно менше електроенергії через відключення, субсидія чи пільга на ЖКП все одно виплачуватиметься у раніше встановленому розмірі.

Гранична сума покупки, яка обмежує призначення субсидії, збільшена з 50 до 100 тисяч гривень.

Витрати на купівлю обладнання, що виробляє електроенергію з альтернативних джерел або одноразовий платіж за кредитом на його купівлю в сумі до 150 тисяч гривень, не враховуватимуться при розрахунку субсидій.

Заяву на субсидію можна подати онлайн та офлайн

  • Онлайн: заявку на субсидію через Дію можна подати тут і це займе 15 хвилин. Також можна подати заявку через сайт або мобільний застосунок Пенсійного фонду.
  • Фізично: якщо ви хочете подати заявку офлайн, то можете звернутися до: сервісного центру Пенсійного фонду України (ПФУ), уповноважених осіб територіальної громади, ЦНАПу вашого району.

Незмінні зимові тарифи

В опалювальному сезоні тарифи на комунальні послуги для українських родин не будуть зростати.

Компанія "Нафтогаз України", яка постачає газ більшості населення України, а саме 98% побутових споживачів, встановила тариф на природний газ на рівні 7,96 гривні за 1 кубічний метр. Ця ціна залишається незмінною до 30 квітня 2025 року включно.

Ціна на електричну енергію для побутових споживачів, згідно з Постановою №632, затверджена до 30.04.2025. Тобто до закінчення осінньо-зимового періоду 2024/2025 років тариф на електроенергію для побутових споживачів переглядати не будуть.

У період з 1 жовтня до 30 квітня для власників будинків та квартир з електроопаленням застосовуватимуть такі тарифи:

  • якщо обсяг споживання до 2000 кВт∙год протягом місяця – 2,64 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію;
  • якщо обсяг споживання понад 2000 кВт∙год протягом місяця – 4,32 грн/кВт∙год за всю спожиту електроенергію.

Доступні ліки 

За урядовою програмою «Доступні ліки» вже можна отримати понад 500 медичних препаратів безоплатно або з частковою доплатою. Цей список буде розширено.

Для жителів віддалених сіл та прифронтових громад запустили «Мобільні аптеки» і безкоштовну доставку ліків «Укрпоштою».

Для того, щоб отримувати ліки безоплатно або з частковою доплатою:

  • Зверніться до лікаря
  • Лікар-спеціаліст проведе необхідні обстеження і випише рецепт на «Доступні ліки». На час воєнного стану лікар може виписати як електронний, так і паперовий рецепт, залежно від наявності світла та інтернету.
  • На ваш телефон прийде смс з номером рецепта і кодом підтвердження.
  • З рецептом зверніться в будь-яку аптеку з договором з НСЗУ.
  • Термін дії рецепта — 30 днів від дати, коли вам його сформував лікар.
  • Покажіть рецепт працівнику аптеки. Назвіть номер е-рецепта та код підтвердження.
  • Фармацевт запропонує наявні препарати, які містять потрібну діючу речовину. А також повідомить, який препарат повністю безоплатний, а за який потрібно доплатити.

Вчительська доплата

Уряд з 1 січня 2025 року запроваджує щомісячну «вчительську» доплату до заробітної плати у розмірі 1000 гривень «на руки» (1300 гривень до оподаткування).

З 1 вересня 2025 року ця доплата зросте до 2000 гривень «на руки» (2600 гривень до оподаткування). Усі необхідні кошти вже закладено в державний бюджет на 2025 рік, тож доплата буде гарантованою для всіх учителів незалежно від стажу, педагогічного звання чи кваліфікаційної категорії.

Нарахування здійснюватимуть автоматично, вчителям не потрібно писати заяви, щоб отримувати доплату.

Уряд працює над новою моделлю оплати праці вчителів, яка дозволить враховувати не лише викладання, а й позакласну роботу, взаємодію з батьками, підготовку звітів та іншу важливу роботу педагогів.


Безоплатне харчування в школах

Учні початкових класів тепер харчуються в школі безкоштовно.

Залежно від того, як організоване навчання в школі, учні 1-4 класів отримують безоплатно гарячі сніданки або обіди. Батькам не потрібно звертатися з окремою заявою.

Це один із кроків реформи шкільного харчування, яка була ініційована першою леді України, щоб забезпечити дітей якісним повноцінним харчуванням у закладах освіти. Дізнатися більше про реформу можна на платформі «знаїмо».

Мета Уряду – забезпечити різноманітне, збалансоване та якісне харчування для українських дітей.

Якщо у вашій школі ще не почали надавати безоплатні сніданки чи обіди для вашої дитини, зверніться до адміністрації закладу, місцевої влади або телефонуйте на Урядову гарячу лінію 15-45.

У 2025 році програму безоплатного харчування планується розширити на всіх школярів.


Підтримка внутрішньо переміщених осіб (ВПО)

Як ВПО отримати субсидію на оплату комунальних послуг?

Подати спрощене звернення для призначення субсидії можна:

  • Поштою або особисто в одному з сервісних центрів Пенсійного фонду України (ПФУ), незалежно від місця реєстрації та проживання.
  • Через сайт або мобільний додаток ПФУ.
  • Через портал Дія.
  • У центрах надання адміністративних послуг.
  • Через уповноважених осіб виконавчого органу сільської, селищної, міської ради.

Необхідні документи:

  • Заява про призначення субсидії.
  • Декларація про доходи та витрати, в якій зазначаються дані про родичів, які проживають разом.
  • Довідка про статус ВПО.

Субсидія надається за місцем фактичного проживання. Укладання договору оренди житла не обов'язкове, якщо житлова субсидія надається за адресою перебування людини на обліку як ВПО.

Важливо! Допомога на проживання для ВПО не враховується в сукупний дохід при розрахунку субсидії.

Як отримати виплати для ВПО?

Уряд продовжив щомісячну допомогу для переселенців на 2025 рік. 2000 гривень для кожного дорослого та 3000 гривень для дітей і людей з інвалідністю.

Кошти перераховують на картку єПідтримка, а витрачати їх можна без обмежень — розраховуватися за товари й послуги, знімати готівку або ж допомагати ЗСУ. Послуга доступна українцям, які переїхали з територій, де були або тривають бойові дії, тимчасово окупованих громад та громад під блокадою. Подавайте заявку на отримання допомоги швидко і зручно на порталі Дія.

Щомісячні виплати для ВПО можна замовити у ЦНАПах та відділах соціального захисту населення, а також у представників місцевої влади.


Тепла зима

Держава підтримує родини, які цього найбільше потребують, щоб зима стала теплішою для кожної дитини.

Протягом грудня 2024 року сім’ї з числа малозабезпечених і ВПО, які є отримувачами допомог, отримають на кожну дитину по 6500 грн. Це кошти на купівлю дітям теплого одягу, взуття та інших речей, які потрібні взимку.

Також в грудні 2024 з нагоди зимових свят до щомісячної виплати на дітей без батьківської турботи, які виховуються в сім’ях опікунів і піклувальників, додано 1000 грн на кожну дитину. Ця допомога стала можливою завдяки фінансуванню Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ).

Додатково звертатися за призначенням 1000 грн не потрібно. Кошти будуть нараховані автоматично тим, кому призначено допомогу на дітей під опікою, піклуванням.

Так само не потрібно звертатися за виплатою 6500 грн. Цю виплату теж призначено автоматично, а кошти надійдуть на картковий рахунок отримувача допомоги.

Виплата в розмірі 6500 грн буде надана:

  • родинам, які є малозабезпеченими сім'ями з дітьми, які отримують соціальну допомогу від держави;
  • сім'ям-ВПО з дітьми, які отримують виплати на проживання;
  • особам з інвалідністю І групи з числа внутрішньо переміщених осіб.

Одноразова виплата в розмірі 1000 грн буде нарахована на кожну дитину, яка виховується в сім'ї опікунів чи піклувальників.


Енергосвідомі

Уряд запустив пакет програм, аби приватні домогосподарства, ОСББ, ЖБК та підприємці могли встановити альтернативні джерела енергії, зокрема сонячні панелі та накопичувачі.

Держава дає можливість забезпечити себе енергією, щоб кожен українець міг захистити свій дім і бізнес від наслідків російського енергетичного терору.

Ви також можете зменшити свої платіжки та підтримати енергосистему країни, скориставшись простими енергопорадами.

Для громадян доступні пільгові кредити до 480 тисяч гривень на строк до 10 років. Кредити надаються під 0% річних.

Отримати їх можуть власники домогосподарств до 300 м².

Гроші надаються на сонячні панелі, вітряки та установки для зберігання енергії.

Всі деталі можна дізнатися на сайті Енергосвідомі або за допомогою безкоштовної урядової «гарячої лінії» з питань енергетики «СТРУМ» за номером 15-49.


єКнига

Програма «єКнига» — це ініціатива Уряду України, що спрямована на популяризацію читання, підтримку українського книговидавництва та створення рівного доступу до літератури. Громадяни України, які у 2024 році досягли 18-річного віку, можуть протягом року з дати народження отримати від держави 908 гривень на книжки. Ці кошти можна витратити на паперові, електронні чи аудіокниги українською мовою.

Крім того, через рік після закінчення воєнного стану при народженні дитини таку допомогу зможе отримати один із батьків чи її законний представник.

Держава обрала саме ці категорії, щоб заохотити молодь читати книги та підтримати сім’ї з маленькими дітьми, сприяючи розвитку любові до читання з самого дитинства.

Як отримати кошти для купівлі книжок?

  • встановіть застосунок ДІЯ на свій смартфон;
  • виберіть послугу «єКнига» та перейдіть за посиланням;
  • відкрийте спеціальну віртуальну банківську картку «єКнига» в одному із банків України;
  • подайте заявку;
  • після схвалення кошти зараховуватимуться на спеціальну віртуальну банківську картку «єКнига».