У мережі з’явився цікавий акт – проект Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку застосування спеціальних додаткових заходів захисту для категорій вразливих споживачів електричної енергії».
Так, поки що графіки відключень світла не діють. Однак 20 вересня в ГУР заявили, що Росія почала розвідувати стан енергетики України, тому можливість повторення атак є цілком реальною.
Але новина про визначення категорій, яким не будуть вимикати світло викликає чимало питань. «Адвокат Права» розбираєтьсь в деталях.
Кого включає категорія «вразливі споживачі електроенергії»?
- Одержувачі житлових субсидій.
- Особи з інвалідністю І та ІІ групи, в тому числі особи, що здійснюють догляд за дитиною з інвалідністю або за особою з інвалідністю з дитинства, які не є одержувачами житлових субсидій.
- Особи, які утримують дитячі будинки сімейного типу і які не є одержувачами житлових субсидій.
- Багатодітні та малозабезпечені сім’ї, які не є одержувачами житлових субсидій.
- Прийомні сім’ї, які мають під опікою трьох і більше дітей і не є одержувачами житлових субсидій.
- Побутові споживачі електричної енергії, які знаходяться в житлових приміщеннях (квартирах, будинках), життя та здоров’я яких залежить від безперервної роботи медичного обладнання, яке живиться від електричних мереж, що підтверджується відомостями та / або документами, і які не є одержувачами житлових субсидій.
Міністерство енергетики створить спеціальну базу даних уразливих споживачів. До неї будуть вносити такі дані:
- ПІБ;
- число, місяць, рік народження;
- реєстраційний номер облікової картки платника податків;
- адресу задекларованого (зареєстрованого) місця проживання (знаходження) або адресу фактичного місця проживання;
- реквізити документа, що засвідчує особу іноземця або особу без громадянства, ЕІС-код (код енергетичної ідентифікації точки комерційного обліку);
- номер особового рахунку вразливого споживача;
- назва організації-постачальника універсальних послуг та її код у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України;
- дата початку та завершення застосування спеціальних заходів захисту вразливих споживачів.
Щоб отримати статус вразливого споживача, необхідно буде подати заяву про взяття на облік і застосування спеціальних заходів захисту вразливих споживачів з необхідними документами та / або відомостями. Розгляд такої заяви та взяття на облік здійснюватиметься протягом 10 днів.
Оператори систем розподілу та постачальники універсальних послуг будуть застосовувати спеціальні додаткові заходи захисту вразливих споживачів:
- Обов’язок постачальника універсальних послуг запропонувати укладення договору про реструктуризацію заборгованості (за наявності) з оплати за спожиту електричну енергію за визначеним графіком погашення заборгованості, щомісячний платіж в якому не перевищуватиме 20% прожиткового мінімуму, встановленого на 1 січня року, в якому укладається договір.
- Обов’язок операторів систем розподілу інформувати споживачів, на території діяльності яких заплановані перерви в електропостачанні, про планові перерви в електропостачанні в порядку, визначеному Кодексом систем розподілу.
- Обов’язок операторів систем розподілу забезпечувати безкоштовний ремонт/відновлення внутрішніх електричних мереж в житловому приміщенні споживача, що перебувають в аварійному стані.
- Звільнення споживачів від нарахування штрафних санкцій, неустойок (пені) через несвоєчасну сплату за спожиту електроенергію на період дії договору про реструктуризацію заборгованості.
- Звільнення споживача від обов’язку відшкодування витрат на відновлення/припинення постачання електричної енергії на об’єкт споживача.
- Першочергове надання послуг з відновлення постачання електричної енергії на об’єкт споживача в разі аварійних відключень електричної енергії.
- Надання вразливим споживачам права на першочергове обслуговування у центрах обслуговування.
- Задоволення спеціальних потреб споживачів в отриманні інформації та комунікації з постачальниками універсальних послуг (запровадження особливих форматів рахунків, здійснення особистих візитів до споживача, використання електронних сервісів, месенджерів тощо).
І, найголовніше...
Заборона ініціювати відключення електроустановки вразливого споживача пов’язана з несплатою/сплатою не в повному обсязі за спожиту електричну енергію у період з 15 жовтня по 15 квітня відповідного року, але...
Спеціальні додаткові заходи захисту вразливих споживачів у частині заборони відключення не поширюються на випадки планових та/або аварійних перерв в електропостачанні, застосування графіків обмежень, аварійних та погодинних відключень, відповідно до Кодексу систем розподілу, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310.
…а тому статус вразливого споживача не захистить вас від віялових відключень та можливих блекаутів, а от від «віключень за несплату» – можливо.
Нагадуємо, що мова йде про проект постанови Кабміну, а тому фінальний нормативно-правовий акт може відрізнятися.. якщо взагалі його ухвалять.