Інвестиції в житло: де «соломки підстелити»?

Дата публікації: чт, 07/18/2019 - 20:31
Дробиш Євгенія
Юрист АО "Ювіто Партнерс"

Інвестиції в житлову нерухомість вважаються одними з найстабільніших, які додатково ще й реалізують наше право на житло. Проте як ви реалізуєте це право – залежатиме тільки від вас, тож робіть це зважено і з розумом.

Купівля житла на вторинному ринку може бути простішим, ніж інвестування в новобудову, хоча також має свої мінуси: складніше обрати планування, старий будинок може бути неекономічним з точки зору комунальних послуг, не завжди є можливість одразу оплатити повну вартість житла. Інвестування в новобудову дає можливість сплачувати вартість в розстрочку, що дещо спрощує життя майбутнього власника, хоча привносить нові ризики.

Нівелювання цих ризиків – ваша задача як майбутнього власника, оскільки саме ви є зацікавленою особою. І як би не обнадіювало вас «право на суд», краще зробити декілька превентивних дій щоб зрозуміти, чи слід взагалі інвестувати в певний обєкт нерухомості.

Крок 1 – перевірити право забудовника на земельну ділянку.

Земельна ділянка може бути у власності або в оренді. Але обидва варіанти мають бути підтверджені документально.

Крок 2 – перевірити дозвіл на будівництво.

Даний дозвіл підтвердить наявність ліцензії на будівництво, те, що споруджений об’єкт відповідатиме містобудівний документації, що в подальшому місцева влада не матиме претензій до цього об’єкту.

Крок 3 – розуміти строки будівництва.

Варто розуміти, що обєкт буде добудовано пізніше, ніж в заявлений строк. Звісно, наразі є практика стягнення із забудовника коштів за порушення умови договору щодо строків, але фактично для власного планування закладайте мінімум 1 додатковий рік до обіцяного строку завершення будівництва.

Крок 4 – відслідковуйте судові рішення щодо забудовника.

Це дозволить вам мати актуальну інформацію щодо дозвільної документації, а також щодо добросовісного виконання забудовником своїх обовязків.

Крок 5 – залишайте ризик незавершення будівництва.

Для мінімізації цього ризику обирайте надійного забудовника. Враховуйте всю наявну у вас інформацію, отриману з аналізу дозвільних документів і навіть форумів.

Крок 6 – подумки залиште додатковий строк для введення обєкту в експлуатацію.

Проблема, що може виникнути з усіх попередніх пунктів. Через проблеми в документації забудовник може мати проблеми через введення обєкту в експлуатацію.

Крок 7 – постійно відслідковуйте процес будівництва і репутацію забудовника.

Даний крок дозволить вам мінімізувати ризик подвійного продажу обєктів.

Виконання цих правил, на жаль, не є панацеєю від можливих негативних ризиків, проте дозволить значно знизити їх вірогідність.

відео / фото