Оптимізація розміру аліментів при наявності інших дітей (СПД)

Дата: 08.06.2022 18:23

Питання:

Маю від першого шлюбу 2 дітей до 18 років, від другого - 1.
Обидва шлюби розірвані.
Із мамами був в добрих стосунках, перераховував кошти на дітей мамам за домовленістю, або просто оплачував дитячі потреби напряму в гурток, школу, приватний садок, лікарю, табір, комунальні послуги і т.п.

Зараз стосунки із мамою 1 дитини погіршилися, можливо вона наполягатиме на аліментах замість домовленостей або допомоги натурою.
Їй юрист сказав, що вона має право вимагати 25%, а я вже маю довести, що маю ще 2 дітей і тому платитиму максимум 16.6%.
Нещодавно зтикнувся з фактом, що моє піклування дітьми на домовленостях нічого не варте: прикордонники не визнають мого права виїзду за кордон, хоча маю 3 дітей, кажуть, що немає аліментів (а проживання дітей суд визначив у своєму рішенні з мамами) значить всі троє дітей до мене не мають відношення, вони не перебувають на моєму утриманні, і в військоматі ставлення буде мабуть таке саме. Це при тому, що тільки на 2 з карток мам моїх дітей згідно роздрукованої виписки банку мною перераховано за останній рік 140 тис. грн.

1) Як довести, що утримую також інших дітей, щоб платити тільки 16%, не 25%? Бо схоже все те, що на домовленостях, не грає ролі?
2) Також я є СПД єдиний податок 3 група. Чув, що можливе призначення аліментів в твердій сумі, і що це може бути лише декілька тисяч гривень. Бо зараз якщо брати відсоток від доходу (до оподаткування), то це буде більше 10 тисяч гривень. Можу я з іншого боку якось довести, що це забагато? Звісно, мама витратить будь-яку суму, бо дитині вона купує гарні іграшки на 2 дні, через 2 дні дитині не цікаво, іграшка ховається в мішок на балкон і купується нова. Власне транжирство - це була одна із конфліктних тем в родині, що викликало розлучення. Є якийсь ліміт аліментів, вище яких мама має доводити, що витрачає на потреби дитини, а не безперервні забаганки? Є зараз призначення в твердій сумі для СПД, чи регулярний дохід СПД (отримую SWIFT з Естонії щомісячно) вважається звичайним доходом, з якого обов`язково вираховуватиметься процент?

Відповідь:

1. Аліменти сплачуються з чистого доходу, а не з загальної виручки. Так як Ви являєтесь ФОП на єдиному податку, 3 група, то відповідно до консультації ДФС, викладеної у листі  від 11.11.2015 № 10480/П/99-99-17-02-02-14, для фізичних осіб– підприємців на спрощеній системі оподаткування Податковим кодексом України не передбачено визначення чистого доходу.

Якщо чистий дохід визначити неможливо, то відповідно до "Інструкції про порядок вчинення виконавчих дій", державний виконавець повинен розраховувати аліменти відповідно до середнього доходу по регіону. Розмір середнього заробітку по вашому регіону можна знайти в інтернеті. І навіть якщо виходити з розміру аліментів 25%, то в будь-якому випадку це буде сума, менша ніж 10 тис.грн.

Сума Вашого доходу, яка буде стягуватися як аліменти, визначається судом. Якщо мама-1 буде наполягати на аліментах, то вона звернеться до суду. Ви отримаєте позовну заяву, і маєте право написати відзив на позов. До відзиву потрібно буде додати копію витягу про реєстрацію Вас платником єдиного податку. 

Але не обов'язково щоб справа дішла до суду - Ви з мамою 1 можете укласти договір про сплату аліментів на дитину. Цей договір укладається у нотаріуса. Такий же договір можете укласти і  з мамою-2. В договорі потрібно буде вказати, що аліменти сплачуються не у відсотках, а в твердій грошовій сумі. При цьому майте на увазі, що мінімальний рекомендований розмір аліментів складає розмір прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку.

Також в цьому договорі потрібно визначити: а) місце проживання дитини; б) утримання дитини.

2. Щодо дозволу на виїзд за кордон: у відповідності до листа Адміністрації ДПСУ № 23-6855/0/6-22-Вих від 17.03.2022 року, мають право на виїзд за кордон особи, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років.

Зверніть увагу: не просто ті, у кого є троє неповнолітніх дітей, а самі ті, у кого ці діти перебувають на утриманні. При цьому проживання з дітьми і утримання дітей - це також не одне й те ж саме. Отже, в договорі потрібно чітко зазначити, що Ви як батько, здійснюєте утримання дитини (дітей).

Підтверджуючі документи для виїзду за кордон, згідно листа ДПСУ: а) свідоцтва про народження дітей; б) свідоцтво про шлюб або рішеня суду про розлучення та визначення місця проживання дітей з батьком; в) письмовий договір між батьками про те, з ким будуть проживати діти та участь другого з батьків у вихованні. В даному випадку, Вам буде потрібно надати документи, зазначені в пунктах а) і в).

3. Щодо розміру аліментів: якщо будете укладати договір, то це означає що Ви досягли згоди з мамою дитини, і разом домовились про певну стабільну суму коштів. Якщо не зможете досягти домовленості, то відповідно і догогвір не підпишете. В такому разі остаточне рішення щодо визначення суми аліментів буде приймати суд.

Отже, підсумок:

1) розмір аліментів залежить від способу їх визначення - або ж в договірному порядку (самі домовляєтесь з мамами про певну суму), або ж в судовому порядку. 

2) для виїзду за кордон необхідно надати докази сплати аліментів та докази утримання дітей. Так як діти проживають не з Вами, то постарайтеся досягти згоди з мамами шляхом укладання договору, і не доводьте справу до суду. А в договорі окрім суми аліментів, обов'язково зробіть наголос, що саме Ви утримуєте дітей. Деталі можна попередньо узгодити з нотаріусом.

1

Дмитро Дончак
Юрист
b2bconsult