Парламент ухвалив закон про ліквідацію КРАІЛ і посилення контролю на гральному ринку

Дата: 05.12.2024 09:49

Верховна Рада ухвалила в другому читанні та в цілому законопроєкт № 9256д щодо посилення контролю на гральному ринку та ліквідації Комісії з регулювання азартних ігор і лотерей (КРАІЛ).

Про це повідомив нардеп Ярослав Железняк.

Так, за його словами, замість КРАІЛ до 1 квітня 2025 року буде створено новий уповноважений орган і визначено міністерство, що формуватиме політику у сфері грального бізнесу та лотерей.

Згідно із законом також впроваджується механізм обмеження доступу до нелегальних гральних вебсайтів/мобільних застосунків, забороняється реклама азартних ігор (окрім винятків: на ТБ і радіо в нічний час, у медіа для осіб, старших за 21 рік, на платформах і пошукових системах із цільовою аудиторією, старшою за 21 рік).

Крім того, забороняється пропозиція або відшкодування витрат для участі в азартних іграх, вчинення телефонних дзвінків, надсилання повідомлень невизначеному колу осіб і пропозиція безоплатних бонусів замість внесення ставки та прийняття ставок у кредит або з подальшою оплатою.

У самій рекламі забороняється участь військовослужбовців, волонтерів, популярних осіб, а також використання тематики, пов'язаної з війною.

Закон також забороняє отримання ліцензії особами, які є власниками або посадовими особами гральних компаній, що мають податковий борг або борг зі сплати ліцензій, спонсорство, окрім спонсорства у спорті.

Згідно з ухваленим документом, розрахунки під час проведення азартних ігор здійснюватимуться винятково в грошовій формі через поточні рахунки в банках, а використання інших платіжних послуг забороняється.

Наголошується, що завдяки закону лотереї підпадають під більшість обмежень грального бізнесу: вимоги до репутації посадових осіб, податкового боргу, відносин із країною-агресором, виключно банківські розрахунки.

Що стосується ліцензій на проведення державних лотерей, то її дозволяється отримувати іноземним суб'єктам із відповідним досвідом.

У законі також уточнено норми щодо обов'язкового використання РРО гральним бізнесом, норми щодо неможливості отримання ліцензії особами, пов'язаними з країною-агресором, а саме - забороняється використання їхніх брендів, встановлюються ліміти на витрати та час гри, а також обов'язкові перерви.

Завдяки закону впроваджуються "контрольні закупівлі" під час перевірок із відеофіксацією.

За словами міністра цифрової трансформації Михайла Федорова, суть закону - реорганізувати КРАІЛ і прибрати з процесу видачі ліцензій людський фактор. Далі цифровізувати ліцензії, щоб видача була автоматичною за чіткими критеріями та розпочати впровадження системи онлайн-моніторингу.