Перевірка псевдо благодійників: як не віддати гроші аферистам розповідає YouControl

Дата: 05.08.2022 11:02

Скільки існує людяне прагнення допомагати ближнім – стільки ж відбуваються шахрайства та спекуляції на гуманних почуттях. Залежність, на жаль, прямо пропорційна, тому разом з підняттям волонтерського руху в Україні збільшилася і кількість аферистів. 

Закон України “Про волонтерську діяльність” визначає її як добровільну неприбуткову соціально спрямовану діяльність, що здійснюється волонтерами шляхом надання волонтерської допомоги (безоплатних робіт та послуг). Згідно з цим законом, волонтерська діяльність є формою благодійної діяльності й ґрунтується на принципах законності, гуманності, рівності, добровільності, безоплатності та неприбутковості.

З початком повномасштабної війни в Україні культура благодійності трансформувалася. Як зазначає Ukraїner, з’явилася своєрідна “конкуренція” у сфері благодійності між фондами допомоги військовим і підтримки людей із різними захворюваннями. А також чимало шахраїв, готових нажитися на чужому горі й доброті того, хто готовий допомогти. Видання показало, як не потрапити на гачок псевдоблагодійників. 

Ми вдячні Ukraїner за їхню місію, активну громадянську позицію і небайдужість, а також щиро раді, що інструменти YouControl стали у пригоді для перевірки фейкового збору коштів начебто на лікування дитини. Детально про цю ситуацію і етапи перевірки ви можете прочитати у статті на сайті видання. А поки нагадаємо, як ви можете перевірити будь-які організації чи благодійників перш ніж надсилати гроші, щоб переконатися у порядності волонтерів та призначенні допомоги. 

 

Як перевірити фізичну особу, що збирає кошти на благодійність

Користувачі YouControl мають доступ до інструменту з перевірки фізичних осіб. Дані для перевірки надходять із 80+ офіційних джерел та державних реєстрів.

Можна перевірити:

  • наявність судових справ;

  • чи не переховується особа від органів влади (МВС);

  • чи не перебуває особа у розшуку СБУ;

  • інформацію про безвісно зниклих громадян (МВС);

  • список колишніх співробітників СБ України, які зрадили присязі й перейшли на бік ворога;

  • якщо фізична особа є учасником судових справ зі стягнення заборгованостей – можна дізнатися про актуальні борги.

Також можна безкоштовно перевірити особу за допомогою застосунку "ТиХто". Аналітики YouControl створили його для швидкої перевірки приватних осіб на блокпостах, на вулиці під час комендантської години, на вході в укриття тощо. А дослідники з Ukraїner скористалися застосунком для пошуку мами дівчинки з реклами, що начебто потребує фінансової допомоги.

Щоб перевірити людину, зареєструйтеся в YouControl. Натисніть “Перевірка фізичних осіб” у головному меню зліва.

Вкажіть ПІБ у відповідних рядках. Система за декілька секунд покаже результат перевірки.

1

 

Як перевірити благодійну чи волонтерську організацію

Щоб дізнатися, чим насправді займається організація, введіть її назву або код ЄДРПОУ у рядок пошуку на головній сторінці YouControl. Покажемо перевірку на прикладі фонду “Таблеточки”:

2

У досьє компанії бачимо, що така компанія дійсно існує, вона зареєстрована достатньо давно (існує вже майже 9 років) і не припиняє діяльність. Організаційно-правова форма – благодійна організація, має офіційний номер у Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ).

3

Ви можете зробити таку базову перевірку навіть безкоштовно – це дозволяє тариф Open data, відкритий для всіх. Для цього достатньо зареєструватися у системі YouControl.

Youcontrol