Примусове вилучення майна під час війни: процедура та можливі ризики

Дата: 19.08.2022 09:37

Верховна Рада дала дозвіл в умовах воєнного стану примусово вилучати майно на територіях України, де є загроза тимчасової окупації.

Законопроєкт № 7605 «Про внесення змін до деяких законів щодо оптимізації деяких питань примусового відчуження та вилучення майна в умовах правового режиму воєнного стану» підтримали 278 народних депутатів, повідомив депутат Ярослав Железняк (фракція «Голос») у телеграмі. Наразі законопроєкт передано на підпис Президенту.

Нововведення, які пропонує законопроєт:

  •  процедуру примусового вилучення обладнання, яке є придатним для використання ОПК і щодо якого є ризик переривання його функціонування.
  •  вилучення майна здійснюються на підставі рішення РНБОУ.
  • уповноваженим органом, що вносить пропозицію щодо відчуження майна є обласні військові адміністрації.
  •  власник майна має право на отримання компенсації за відчужене майно — вона здійснюється за рахунок коштів державного бюджету протягом п’яти наступних бюджетних періодів за умови якщо адреса у акті про примусово відчуження не перебуває під тимчасовою окупацією на дату компенсації.
  •  рухоме та нерухоме майно може бути передане в управління Нацагентства з виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів (АРМА).

У положеннях законопроєкту немає чіткої стримуючої контролюючої функції, як і кому буде відшкодовуватися вартість відчуженого майна та хто буде відшкодовувати, але при цьому прописаний механізм самого вилучення як рухомого так нерухомого майна. Тому, як зазначив керуючий партнер ЮК Winner Ясько Ігор, велика ймовірність щодо норм законопроекта № 7605, що його прийняття спричинить зловживання службовим становищем та є ризик корупційної складової цього проекту.

«Щодо самого АРМА варто сказати, що були випадки, коли керівництво мало конфліктні ситуації з контролюючими та правоохоронними органами. Не можна не звертати увагу на ймовірність і великі ризики того, що і місцеві адміністрації, і правоохоронні органи можуть зловживати нормами цього закону для задоволення своїх корисливих мотивів», — наголосив адвокат.