Розширення ЄС – це шлях до зміцнення миру та стабільності в Європі, підвищення добробуту європейців і створення можливостей для компаній. Країни, які готуються приєднатися, отримують вигоду від тісніших зв’язків з ЄС, більшої підтримки основних прав, а також від фінансування та досвіду ЄС, щоб полегшити процес.
Про це йдеться в матеріалі Європейського парламенту.
Так, у грудні 2023 року лідери ЄС оголосили, що Союз визнає Грузію країною-кандидатом і почне переговори про вступ з Україною та Молдовою. Переговори про вступ з Україною та Молдовою офіційно розпочалися 25 червня 2024 року. У березні 2024 року лідери ЄС також погодилися розпочати переговори про вступ з Боснією та Герцеговиною.
Які країни хочуть приєднатися до ЄС?
ЄС визнав Албанію, Боснію і Герцеговину, Грузію, Молдову, Чорногорію, Північну Македонію, Сербію, Україну та Туреччину країнами-кандидатами на членство в ЄС, хоча переговори про вступ з Туреччиною були заморожені з 2018 року.
Косово також є потенційним кандидатом.
Хто може приєднатися до ЄС та які вимоги до членства?
Щоб подати заявку на членство в ЄС, країна має бути європейською та поважати демократичні цінності ЄС. Вона також потребує стабільних інституцій, що гарантують демократію та верховенство права; діюча ринкова економіка; а також здатність взяти на себе та виконати зобов'язання членства в ЄС.
Яку підтримку отримують країни-кандидати та потенційні країни-кандидати?
Країни-кандидати та потенційні країни-кандидати отримують вигоду від фінансування ЄС, детальних політичних консультацій, а також Угод про асоціацію, що дає далекосяжний доступ до внутрішнього ринку ЄС.
Як відбувається процес розширення?
Країна може стати офіційним кандидатом, якщо вона виконає основні політичні, економічні та реформаторські критерії. Тоді вона може розпочати офіційні переговори з ЄС за 35 розділами,
які охоплюють багато різних сфер політики. Після завершення переговорів і реформ завершується угода про приєднання, яку мають ратифікувати всі існуючі країни-члени ЄС і сама країна, перш ніж країна зможе приєднатися до ЄС.
Історія розширення ЄС
ЄС був створений у 1952 році як Європейські співтовариства з шістьма членами-засновниками: Бельгією, Францією, Німеччиною, Італією, Люксембургом та Нідерландами. Перше розширення відбулося в 1973 році, коли приєдналися Данія, Ірландія та Великобританія.
У 1980-х роках Греція приєдналася в 1981 році, а за нею Іспанія та Португалія через п'ять років після виходу з диктатур у 1970-х роках. У 1985 році Гренландія, яка є автономною частиною Данії з місцевим урядом, відповідальним за судові справи, поліцію та природні ресурси, стала першою територією, яка вийшла з ЄС.
Падіння Берлінської стіни та подальший розпад Радянського Союзу знову все змінили. У 1995 році до ЄС приєдналися Австрія, Фінляндія та Швеція. За цим послідували дві хвилі приєднання країн Центральної та Східної Європи. Чеська Республіка, Естонія, Угорщина, Латвія, Литва, Польща, Словаччина та Словенія, а також Кіпр і Мальта приєдналися у 2004 році. У 2007 році настала черга Болгарії та Румунії.
Хорватія стала останньою країною, яка приєдналася до ЄС у 2013 році. Тим часом Велика Британія покинула ЄС у 2020 році.
Яка зараз ситуація щодо розширення ЄС?
Повномасштабне вторгнення Росії в Україну у 2022 році призвело до того, що Грузія, Молдова та Україна подали заявки на членство в ЄС. ЄС офіційно розпочав переговори про вступ із Молдовою та Україною в червні 2024 року, а Грузію визнали країною-кандидатом у грудні 2023 року.
ЄС також прагне дати країнам Західних Балкан, які тривалий час брали участь у процесі розширення, чіткий шлях до членства, щоб допомогти стабілізувати регіон і сприяти фундаментальним реформам і добросусідським відносинам.